Poznajemy walory Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy – wycieczka autokarowa 2015

Lokalizacja

Organizator

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych

Centrum Bioróżnorodności w Miliczu
Milicz Kolejowa 10
Cezary Tajer
Email: wroclaw@dzpk.pl
509760981

Opis wydarzenia

2015-09-26 09:00:00

Od dawna pragniesz poznać walory turystyczne regionu Doliny Baryczy?

Wybierz się z nami na krajoznawczą wycieczkę autokarową!

To propozycja dla wszystkich lubiących zorganizowane zwiedzanie. Dotrzemy w różne charakterystyczne miejsca regionu, odwiedzimy m.in.: Kompleks Stawno-Stawy, wieżę birdwatchingową Grabownica, wiatrak Duchowo, Zespół Pałacowo-Parkowy w Miliczu oraz ścieżkę przyrodniczą, gdzie udamy się na relaksujący spacer.

 

Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Liczba uczestników ograniczona: 40 osób (decyduje kolejność zgłoszeń).

 

Chęć udziału należy zgłosić u organizatora wydarzenia do 11.09.

Relacja z wydarzenia

W dniu 26 września w ramach milickich Dni Karpia 2015 Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych zaplanował objazdową wycieczkę krajoznawczo-edukacyjną dla rodzin z dziećmi oraz zorganizowanych grup szkolnych.

 

W umówionym dniu pod Centrum Bioróżnorodności nad milickim zalewem zgłosiły się 54 osoby zainteresowane poznaniem walorów Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Wśród uczestników było też 23 gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum z Zespołu Szkół na ul. Trzebnickiej w Miliczu.

Grupę poprowadził Zdzisław Rogowski, pracownik DZPK. Trasa objazdowej wycieczki wiodła spod milickiego zalewu w kierunku izby regionalnej „Chata Młynarza” w Duchowie. Tutaj zwiedzono również zabytkowy wiatrak „Bronisław” z 1676 r. Jest to jedyny ocalały wiatrak w rejonie Doliny Baryczy. Następnie turyści udali się w dalszą drogę autokarem pod wieżę widokową przy Stawie Grabownica. Po obejrzeniu panoramy na największy staw w kompleksie stawowym Stawno autokar zabrał gości na ścieżkę przyrodniczą biegnącą deptakiem między Stawem Słonecznym Górnym a Stawem Wilczym w rezerwacie przyrody „Stawy Milickie”. Stąd, po krótkim spacerze, powrócono do autokaru i udano się w dalszą drogę, tym razem w kierunku północnym do malowniczo położonej wsi Trzebicko. Główną atrakcją był tutaj zabytkowy drewniany kościół z XVII wieku.

Ostatnim punktem wycieczki autokarowej był zespół pałacowo-parkowy w Miliczu. W pięknym otoczeniu starych i egzotycznych drzew, sprowadzonych dla ozdoby do parku, uczestnicy wyprawy zapoznali się również z najciekawszymi zabytkami Milicza – dawnym pałacem hrabiów von Maltzan (obecne Technikum Leśne), ruinami zamku z XIV w. oraz ponad 300-letnim Kościołem Łaski.

 

Oprac. i zdjęcia Zdzisław Rogowski