Rodzinne spotkanie z przyrodą - obserwacje ptaków nad stawami milickimi 2015

Lokalizacja

Organizator

Fundacja Doliny Baryczy

Ruda Milicka, chata edukacyjna k. Gajówki
Ruda Milicka
Zofia Pietryka
Email: zofiapietryka@op.pl
606 316 128, 698 469 574

Opis wydarzenia

2015-10-11 10:00:00

Idealna propozycja dla rodzin z dziećmi! Prelekcja ornitologa i spacer połączony z praktyczną nauką rozpoznawania ptaków.

Poważna i przydatna wiedza podana w atrakcyjnej i przystępnej formie!

Ponadto – gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. A dla wszystkich możliwość przejażdżki bryczką. Zastanawiacie się często, jak mądrze i kreatywnie spędzać wolny czas z rodziną? Oto podpowiedź.

 

Liczba miejsc: 50

Cena biletu jednoosobowego  (przejażdżka bryczką, ornitolog, poczęstunek):

- osoba dorosła: 10 zł

- dziecko: 5 zł

 

Więcej informacji oraz zgłaszanie chęci uczestnictwa – u organizatora wydarzenia do dnia 07.10.

 

Relacja z wydarzenia

Rodzinne obserwacje przyrody w ramach Dni Karpia

  Fundacja Doliny Baryczy  już po raz siódmy w ramach projektu „ Bird Watching w Dolinie Baryczy” przygotowała rodzinne obserwacje przyrody  wspierane przez gminę Milicz oraz Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

W niedzielny poranek,  11 października do chaty edukacyjnej w Rudzie Milickiej licznie przybyły    rodziny z dziećmi, które przyciągnęła możliwość  obserwacji przyrody a szczególnie ptaków .

Sporo osób przyjechało tu po raz kolejny, zachęceni – jak twierdzili,  dobrą organizacją i miłą atmosferą a przede wszystkim programem dostosowanym do najmłodszych. Pojawili się też nowi sympatycy, którzy zadeklarowali kolejne wizyty.

Na wszystkich czekał lokalny poczęstunek, jabłka z krośnickich sadów, soki i syropy malinowe jako dodatek do herbaty wzmocnił przybyłych a drobne gadżety Dni Karpia  przekazane przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy ucieszyły bardzo, szczególnie najmłodszych.

W czasie gdy ornitolog Bartosz Smyk w chacie edukacyjnej prezentował dorosłym jakie gatunki ptaków występują w Dolinie Baryczy oraz jak należy je rozpoznawać , Zofia Pietryka prowadziła zajęcia  dla najmłodszych z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych. Dzieci poprzez zabawę poznawały  zwierzęta występujące w Dolinie Baryczy. Dużo radości i uśmiechów na buźkach  wywołała zabawa z kolorowymi pacynkami : karpiem Milusiem , nietoperzem Cieszkiem, bocianem Przygodkiem , żmiją Grodką  oraz bajkową postacią  Grabkiem, który opowiadał dzieciom  ciekawe historie. Przygotowaniem do wyjścia w teren, było oglądanie  planszy „Cztery pory roku nad stawem”. Dzieci opowiadały o tym, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie i jakie ptaki możemy spotkać jesienią a potem jeszcze pomalowały ryciny a  jedna z mam przeczytała  książkę „ O czym szumi tatarak”  i już można było wyruszyć na podglądanie przyrody.

Przed gajówką  czekały dwie bryczki Macieja Kowalskiego, dzieci z dużą radością usadowiły się na wozach  zaprzężonych w koniki polskie.

Uczestnicy zaopatrzeni w lornetki wyruszyli  w teren,  ścieżką przyrodniczą w kierunku Stawna a następnie Dymin. Po drodze kolejne postoje w miejscach, gdzie wszyscy mogli podziwiać przyrodę i obserwować ptaki. Ornitolog ustawiał lunetę i każdy mógł sprawdzić jak można odróżnić czaple białe od siwych, liczne mewy śmieszki , kormorany i różne gatunki kaczek. Ptaków na stawach było dużo i każdy mógł skorzystać z fachowej pomocy ornitologa. Piękne widoki zachwycały uczestników a trasa pomiędzy stawami zachęciła niektóre osoby do dalszego zwiedzania Doliny Baryczy.

Na końcu organizatorka przeprowadziła quiz , w oparciu o rysunki i głosy ptaków , wszyscy uczestnicy bardzo dobrze  sobie poradzili a rodzice byli zadowoleni, iż ich pociechy tak dużo wiedzą o przyrodzie.

Zofia Pietryka