Edukacja nad stawami 2015

Lokalizacja

Organizator

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach

Krośnice, staw Czarny Las
Krośnice
Email: info@oee.krosnice.pl
71 384 60 40, 71 384 61 80

Opis wydarzenia

2015-10-22 09:00:00

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy Centrum Edukacyjno-Turystyczno- Sportowym w Krośnicach oraz „Stawy Milickie” S.A. z siedzibą w Rudzie Sułowskiej Zakład w Krośnicach zapraszają uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych na wydarzenie "Edukacja nad stawami" organizowane w ramach Dni Karpia 2015, połączone z pokazem odłowów, które odbędzie się 22 października  od godz. 9:00 do godz. 14:00 na stawie Czarny Las w kompleksie Stawów Krośnickich. Koszt udziału wynosi 3zł/os.(w tym herbata i słodka bułka).

Odłowy poprowadzą pracownicy Stawów Milickich. Ofertę Ośrodka Edukacji Ekologicznej zaprezentują współpracujący z ośrodkiem edukatorzy. Planowane są m.in. zajęcia z obserwacji ptaków.

Więcej informacji oraz zapisy pod nr tel. 71 38 46 040.

Relacja z wydarzenia

22 października o godz. 9:00 nad krośnickimi stawami rozpoczęły się zajęcia edukacyjne zorganizowane przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej działający przy CETS w Krośnicach. Wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznych Dni Karpia. Zajęcia odbyły się nad największym akwenem wchodzącym w skład krośnickich stawów. Staw „Carny Las” (bo o nim mowa) liczy aż 112 ha powierzchni i jest tak duży, że jego opróżnianie z wody przygotowujące do odłowów trwa około 11 dni (ponowne napełnianie wodą przy dogodnych warunkach zajmuje około 25 dni).

Na miejsce odłowów stawiło się blisko 200 dzieci ze szkół:

Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich, Szkoła Podstawowa w Tarchałach Wielkich, Szkoła Podstawowa w Uciechowie, Zespół Szkół w Bukowicach oraz Zespół Szkół i Przedszkola w Krośnicach.

 

Wizyta rozpoczęła się przemarszem z miejsca parkingu w kierunku odłowów ścieżką przyrodniczą w trakcie którego można było podziwiać naszą piękną złotą jesień. Podczas przemarszu edukatorzy współpracujący z OEE w Krośnicach opowiadali o bogactwie naszej wyjątkowej lokalnej przyrody. Po przybyciu na miejsce na dzieci czekały lornetki i lunety dzięki którym można było obserwować licznie zgromadzone z okazji odłowów ptaki. Uczta z jaką dla ptaków wiążą się odłowy (można powiedzieć ptasi szwedzki stół) pozwoliła na obserwację przeróżnych gatunków w tak niespotykanej ilości. Po obserwacji ptactwa dzieci zobaczyły w jaki sposób dokonuje się odłowu oraz jak wygląda sortowanie ryb, które następnie przewożone są do magazynów. Na miejscu wielką atrakcją była prezentacja odławianych ryb. Każdy prezentowany gatunek ryby można było dotknąć a nawet zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dzieci skorzystały z tej okazji i wygłaskały wszystkie ryby. Zaprezentowano gatunki:

 • karp – lustrzeń – karp królewski,
 • karp pełnołuski  - (Cyprinus carpio),
 • amur biały (Ctenopharyngodon idella),
 • szczupak  (Esox lucius),
 • tołpyga (Hypophthalmichthys molitrix),
 • jesiotr  (Acipenser baerii) ,
 • lin (Tinca tinca),
 • leszcz (Abramis brama)
 • płoć (Rutilus rutilus),
 • wzdręga (Scardinius erythrophthalmus),
 • sum (Silurus glanis),
 • sumik karłowaty (byczek) (Ameiurus nebulosus),
 • okoń (Perca fluviatilis),
 • karaś (Carassius carassius).

 

Było to aż 14 gatunków ryb na wyciągnięcie ręki! Pomimo tej niespodziewanej dawki stresu jaką otrzymały w/w ryby, wszystkie mają się dobrze (bynajmniej do Wigilii). Zajęcia edukacyjne organizowane  przez OEE w Krośnicach w ramach odłowów są jednym z niewielu okazji, gdzie dzieci mogą zobaczyć, poznać i dotknąć tak wiele gatunków ryb. Dla wielu odwiedzających było to pierwsze spotkanie z rybą, które z pewnością będzie zapamiętane na długo.

Pogoda nam dopisała. Dla wszystkich dzieci były przygotowane pyszne słodkie bułki z naszej krośnickiej piekarni oraz gorąca herbata z sokiem malinowym, które na wolonym powietrzu, po tylu atrakcjach smakowały naprawdę wyjątkowo.

 

CETS w Krośnicach oraz wszystkie dzieci serdecznie dziękują Prezesowi Stawów Milickich, Panu Sławomirowi Mazurkowi  za wyrażenie zgody na „wtargnięcie” na teren łowiska. Dziękujemy również pracownikom Zakładu Rybackiego w Krośnicach za okazaną dzieciom życzliwość i pomoc. Dziękujemy również Nadleśniczemu, Panu Romanowi Palewskiemu za wyrażenie zgody na wjazd autokarem z dziećmi na teren lasu do miejsca postoju.

 Adam Rostalski

 

Partnerzy

Stawy Milickie SA