Dni Otwarte Domu Drzewa 02.09.17

Lokalizacja

Organizator

Nadleśnictwo Milicz

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Dom Drzewa
Wałkowa
Maciej Batora
Email: maciej.batora@wroclaw.lasy.gov.pl
609 557 756
http://www.milicz.wroclaw.lasy.gov.pl/dom-drzewa

Opis wydarzenia

2017-09-02 10:00:00

Dom Drzewa to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki edukacyjnej po dolnośląskiej części Doliny Baryczy i idealne miejsce dla rodziców, którzy chcą zaszczepić w swych dzieciach miłość do lasu. Wykwalifikowani edukatorzy zapoznają gości z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa Milicz – w programie zwiedzanie budynku byłej wyłuszczarni nasion, która została zaadaptowana na potrzeby Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dom Drzewa, oraz wiele innych atrakcji. Wstęp wolny. LICZBA MIEJSC: nieograniczona.

Relacja z wydarzenia

Cykliczne wydarzenie organizowane w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dom Drzewa”, mające na celu prezentację oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Milicz. Podczas dwudniowych spotkań ze wszystkimi chętnymi uczestnikami, edukatorzy oraz leśnicy przeprowadzali szereg zajęć dla dzieci ale i dla osób dorosłych. Wszystkie sale dydaktyczne znajdujące się w budynku dostosowano pod kątem prezentacji wybranych zagadnień związanych z gospodarką leśną, a sala warsztatowa zamieniła się w pięć osobnych stanowisk, gdzie każdy przybyły gość mógł znaleźć coś dla siebie. Do dyspozycji odwiedzających była m. in. strefa badawcza z mikroskopami i przygotowanymi preparatami, punkt kontrolny „sprawdź się”, gdzie możliwe było skontrolowanie swojej wiedzy z zakresu rozpoznawania drzew na podstawie liści, szyszek, kory, próbek drewna, tropów zwierzyny leśnej, grzybów trujących i jadalnych oraz zliczanie przyrostów rocznych na podstawie przekroju poprzecznego drzewa ściętego. Na dzieci czekał kącik dla najmłodszych oraz stanowisko do wykonywania prac plastyczno - technicznych, gdzie powstawały leśne obrazy oraz różnego rodzaju figurki i zwierzęta wykonywane z przygotowanych darów lasu. W sali wykładowej odbywały się prelekcje na temat codziennej pracy leśnika a także prezentacja zabytkowych oraz współczesnych narzędzi jego pracy. Osoby chętne mogły zaczerpnąć informacji na temat łowiectwa i myślistwa a prezentowane trofea myśliwskie oraz zrzuty zwierzyny płowej były doskonała bazą dydaktyczną.
Na zewnątrz budynku rozstawiono specjalnie przygotowane wałki drewniane, na których zainteresowani uczestnicy mogli przybić plakietkę z wizerunkiem Domu Drzewa za pomocą numeratora leśnego, co stanowiło jednocześnie prezentację namiastki codziennego życia ludzi lasu.
Nie zapominając o duszy historycznej byłej wyłuszczarni nasion, która funkcjonowała niegdyś na miejscu dzisiejszego ośrodka edukacyjnego, pracownicy oprowadzali gości po części zabytkowej obiektu, w której prezentowano fragment zachowanego pieca oraz salę podsuszarni, gdzie następowało omawianie prowadzonych tu prac oraz wyjaśniano na czym polegał cały proces wyłuszczania nasion z szyszek.
Wydarzenie edukacyjne odwiedziło około 200 osób. Niezmiernie cieszy fakt, że byli to goście w różnym wieku - jedni pamiętali czasy działającej jeszcze wyłuszczarni, inni, na rękach swoich rodziców, rozpoczynali swoją przygodę z leśnym światem.