Spacer z ornitologiem 09.09.17

Lokalizacja

Organizator

Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy Maciej Kowalski

Kompleks Stawno
Stawno
Aleksandra Wasińska
Email: olawasinska@biol.uni.wroc.pl
691 917 887
http://www.baryczturystyka.pl/

Opis wydarzenia

2017-09-09 10:00:00

Czym jest zjawisko migracji i jak ptaki przygotowują się do wędrówki? Jak rozróżnić w locie czaple siwą od żurawia? Dlaczego remiz nazywany jest ptasim architektem? Nawołujące się czajki, bekasy kszyki i majestatyczne bieliki – wszystko na ,,wyciągnięcie” lornetki. Wydarzenie edukacyjne dla rodzin z dziećmi od 6. roku życia oraz dorosłych. W programie spacer ścieżką przyrodniczą w kompleksie Stawno. Zgłoszenie u Organizatora mailowo lub telefonicznie najpóźniej 2 dni przed wydarzeniem. LICZBA MIEJSC: 25, KOSZT: dorośli – 35 zł, dzieci od 6 do 16 lat  – 15 zł.

 

Relacja z wydarzenia

W sobotę 9.09.2017 odbył się pierwszy Spacer z Ornitologiem, w ramach Dni Karpia 2017. W wydarzeniu wzięło udział dziesięć osób.
Uczestnicy otrzymali lornetki oraz materiały dydaktyczne pomocne w nauce rozpoznawania ptaków. Spacer rozpoczął się przy budynkach gospodarczych folwarku Stawno. Na samym początku uczestnicy dowiedzieli się, skąd wzięły się stawy, jaka jest historia gospodarki stawowej oraz jakie formy ochrony przyrody występują na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Kolejnym punktem programu był preparat z koziorogiem dęboszem oraz związane z nim aleje dębowe. Poruszając się ścieżką edukacyjną pomiędzy stawami Słoneczny Górny i Wilcze, uczestnicy prowadzili obserwacje ptaków przy pomocy lornetek oraz lunety. W międzyczasie ornitolog opowiadała o sposobach rozpoznawania ptaków (sylwetkach, sposobach lotu, sposobach żerowania), siedliskach i miejscach gniazdowania, gatunkach które możemy spotkać przez cały rok na Stawach Milickich. Udało się zaobserwować licznie wypoczywające gęsi gęgawy, czaple białe oraz siwe i łabędzie nieme. Dzięki dobrej pogodzie możliwa była obserwacja pustej już kolonii kormoranów. Zainteresowanie wzbudziły fakty o metodach żerowania tych ptaków oraz sposobie radzenia z przemakającym upierzeniem. Uwagę uczestników przykuło kunsztownie wykonane, prawdziwe gniazdo remiza. Również opowieść o rozwiązłym życiu tego gatunku wzbudziła uśmiech na twarzach. Dla porównania uczestnicy mogli zobaczyć gniazdo zięby, którego w dnie można znaleźć sierść dzika. W połowie wycieczki nastąpiła regeneracja sił, uzupełnienie płynów oraz mały posiłek w wiacie ze strzechy, tuż przy Baryczy. Ze względu na nadchodzący okres zimowy i co raz częstsze wykładanie jedzenia dla ptaków, ornitolog doradziła, jak prawidłowo dokarmiać je zimą. Wielu uczestników nie zdawało sobie sprawy z wysokiej szkodliwości chleba i białego pieczywa, którymi karmione są ptaki wodne zimą. W dalszej części uczestnicy zapoznali się z budową i funkcjonowaniem stawu, zobaczyli skrzyżowanie przepływów pomiędzy stawami Bolko. Pod koniec wycieczki ornitolog opowiedziała o budowie i funkcji piór, sposobach migracji oraz obrączkowaniu ptaków jako metodzie naukowej. Ostatnim przystankiem była czatownia obserwacyjna nad stawem Polnym.

Partnerzy

Restauracja "Garbownica"