Spacer z ornitologiem 24.09.17

Lokalizacja

Organizator

Stawno
Aleksandra Wasińska
Email: olawasinska@biol.uni.wroc.pl
691 917 887
http://www.baryczturystyka.pl/

Opis wydarzenia

2017-09-24 10:00:00

Czym jest zjawisko migracji i jak ptaki przygotowują się do wędrówki? Jak rozróżnić w locie czaple siwą od żurawia? Dlaczego remiz nazywany jest ptasim architektem? Nawołujące się czajki, bekasy kszyki i majestatyczne bieliki – wszystko na ,,wyciągnięcie” lornetki. Wydarzenie edukacyjne dla rodzin z dziećmi od 6. roku życia oraz dorosłych. W programie spacer ścieżką przyrodniczą w kompleksie Stawno. Zgłoszenie u Organizatora mailowo lub telefonicznie najpóźniej 2 dni przed wydarzeniem. LICZBA MIEJSC: 25, KOSZT: dorośli – 35 zł, dzieci od 6 do 16 lat  – 15 zł.

 

Relacja z wydarzenia

W niedzielę 24 września odbył się trzeci Spacer z Ornitologiem, w ramach Dni Karpia 2017. W wydarzeniu wzięło udział dziesięć osób. Pomimo deszczowej i niepewnej aury wszyscy zjawili się w pełnej gotowości, chętni poznać tajniki ornitologii.
Uczestnicy otrzymali lornetki oraz materiały dydaktyczne pomocne w nauce rozpoznawania ptaków. Spacer rozpoczął się przy budynkach gospodarczych folwarku Stawno. Na samym początku uczestnicy dowiedzieli się, skąd wzięły się stawy, jaka jest historia gospodarki stawowej oraz jakie formy ochrony przyrody występują na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Kolejnym punktem programu był preparat z koziorogiem dęboszem oraz związane z nim aleje dębowe. Poruszając się ścieżką edukacyjną pomiędzy stawami Słoneczny Górny i Wilcze, uczestnicy prowadzili obserwacje ptaków przy pomocy lornetek oraz lunety. W międzyczasie ornitolog opowiadała o sposobach rozpoznawania ptaków (sylwetkach, sposobach lotu, sposobach żerowania), siedliskach i miejscach gniazdowania, gatunkach które możemy spotkać przez cały rok na Stawach Milickich. Udało się zaobserwować licznie wypoczywające gęsi gęgawy, czaple białe oraz siwe, kormorany i łabędzie nieme.  Udało zaobserwować się z bardzo bliskiej odległości bielika oraz samicę błotniaka zbożowego. Oba ptaki wypoczywały na suchych konarach, patrolując obszar. W połowie wycieczki nastąpiła regeneracja sił, uzupełnienie płynów oraz mały posiłek w wiacie ze strzechy, tuż przy Baryczy. W dalszej części uczestnicy zapoznali się z budową i funkcjonowaniem stawu, zobaczyli skrzyżowanie przepływów pomiędzy stawami Bolko; wysłuchali wykładu o ciekawym życiu remiza oraz mogli sprawdzić miękkość kunsztownie wykonanych gniazd. Wędrując ścieżką edukacyjną wzdłuż stawów Słowian i Staś udało zaobserwować się liczne czajki oaz brodźce śniade. Wielką sensacją oraz gratką były nasłuchy porykiwania byka jelenia na stawie Golica oraz możliwość obserwacji dostojnego truchtu byka wzdłuż trzcinowiska. Ostatnim przystankiem była czatownia obserwacyjna nad stawem Polnym.

Partnerzy

Restauracja "Garbownica"