Żmigrodzki festiwal karpia i lasu „Karp w Lesie” 2014

Lokalizacja

Organizator

Urząd Miejski w Żmigrodzie, Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie, Nadleśnictwo „Żmigród”.

Ruda Żmigrodzka-Kolonia
Małgorzata Kosińska, Andrzej Krzywda
Email: promocja@zmigrod.com, skid1@wp.pl
71 385 30 50 wew.26, 508 047 665

Opis wydarzenia

2014-09-21 12:00:00

 

Impreza plenerowa w malowniczym otoczeniu żmigrodzkich stawów. Aktywny wypoczynek połączony z degustacją rybnych pyszności (m.in. karpia wędzonego – laureata „Perły” w 2006 r. przygotowanego przez właściciela gospodarstwa rybackiego Jana Krzysztofa Raftowicza), będzie doskonałym pomysłem na spędzenie popołudnia w bliskości przyrody. 

 

Atrakcje

Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje m.in. pokaz tradycyjnych odłowów, jarmark produktów "Dolina Baryczy Poleca", obserwacje przyrody czy występy zespołów rockowych i reggae. W ramach wydarzenia odbędzie się „Festiwal lasu” przygotowany przez Nadleśnictwo Żmigród. 

Relacja z wydarzenia

W niedzielne południe 21 września w Rudzie Żmigrodzkiej rozpoczęło się święto lasu i lokalnych produktów z naszego regionu, firmowane przez gminę Żmigród i Nadleśnictwo Żmigród. Do późnych godzin popołudniowych, goście licznie odwiedzający tego dnia kompleks rekreacyjny przy stawie „Rudy”, mogli skosztować ryb, oczywiście z karpiem na czele, przygotowanych na wiele sposobów: karp smażony, wędzony, przetwory z karpia, sałatka, marynata itd. Nie zabrakło doskonałych owoców i przetworów z nich – dużym wzięciem cieszyły się soki i doskonały cydr , ciasta, wędliny i swojskie wypieki. Impreza z roku na rok zyskuje na popularności, co widać najlepiej po ilości osób, które teren nad stawem odwiedzają. Promocyjna kampania w Radiu Wrocław, którego ekipa towarzyszyła nam przez cały dzień (dzięki czemu relacje z imprezy pojawiły się w kilku wejściach antenowych) i szeroka informacja o imprezie, ściąga z każdym rokiem coraz więcej mieszkańców wrocławskiej aglomeracji, odkrywających piękno naszych stawów i lasów. Ale oczywiście karpiowe i leśne święto to nie tylko lokalna kuchnia. Nie brakowało strefy zabaw dla najmłodszych, konkursów z nagrodami dla dzieci i dorosłych, łączących rozrywkę i naukę. Każdy zainteresowany mógł obejrzeć pod mikroskopem owady, które spotykamy na co dzień, sprawdzić się w wiedzy o lesie i jego mieszkańcach, czy wreszcie obejrzeć z bliska tresowane ptaki drapieżne, o których ciekawie opowiadali ich opiekunowie, oraz obejrzeć niezwykle efektowny pokaz umiejętności sokołów, białozorów i innych podniebnych łowców. A propos łowów: wczesnym popołudniem na scenie wręczono także nagrody uczestnikom zawodów wędkarskich, w których rywalizowali reprezentanci nadleśnictw. Żmigrodzkie Dni Karpia to co roku także inny muzyczny „styl przewodni”. Mieliśmy już reggae, szanty i rock, tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem „Beat na stawach”. Na scenie zaprezentowała się Martyn Marek, klasyczny, kilkunastoosobowy skład jazzowy Smart Big Band, Iza Możdżeń & IM Fanki Tim, Blues Menu oraz zwycięzcy ostatniej edycji Must Be The Music, czyli grająca muzykę hip-hop i r’n’b formacja Sachiel. Ci ostatni musieli zagrać dla niewielkiej, najwierniejszej grupki sympatyków, bo wychodząc na scenę punktualnie o dwudziestej, wiedzieli że frekwencyjnie przegrają z finałem siatkarskich mistrzostw świata! Goście odwiedzający imprezę przez cały dzień mieli też możliwość wziąć udział w konkursie, zorganizowanym przez Żmigród i agencję FM Pro. W żmigrodzkim namiocie wypełniało się specjalne ankiety konkursowe, rozwijając zdanie „Pierwsza miłość to…”. Najciekawsze odpowiedzi zostały nagrodzone całodniowym pobytem na planie serialu „Pierwsza miłość”. Żmigrodzkie święto karpia upłynęło pod znakiem rodzinnego, całodniowego pikniku przy muzyce i z licznymi atrakcjami, a przewinęło się przez cały dzień grubo ponad dwa tysiące osób. Wiele z nich odkryło to miejsce dla siebie przyjeżdżając czasem naprawdę z daleka i to cieszy, służąc za rekomendację tego wydarzenia.

Partnerzy

Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"

Gospodarstwo w Rybackie „Ruda Żmigrodzka” Jan Krzysztof Raftowicz, Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy