„Rodzinne spotkanie z przyrodą” - obserwacje ptaków nad stawami milickimi 2014

Lokalizacja

Organizator

Fundacja Doliny Baryczy

Ruda Milicka, chata edukacyjna k. Gajówki
Ruda Milicka
Zofia Pietrka
Email: zofiapietryka@op.pl
606 316 128, 698 469 574

Opis wydarzenia

2014-10-12 10:00:00

Prelekcja ornitologa i spacer połączony z praktyczną nauką rozpoznawania gatunków ptaków oraz gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przejażdżki bryczką (10.00 – 13.30)

Zgłoszenia do dnia 10.10.2013 w Punkcie Informacji Turystycznej w Miliczu, 71 38 30 035, it@milicz.pl. Koszt uczestnictwa 10 zł od osoby dorosłej, dzieci i młodzież 5 zł. Dojazd własnym środkiem transportu.

Ilość osób ograniczona – 30 uczestników.

Relacja z wydarzenia

W niedzielny poranek, 12 października ponad 50 osób dotarło do chaty edukacyjnej w Rudzie Milickiej. Rodziny z dziećmi, osoby dorosłe, które przyjechały do „serca” rezerwatu Stawy Milickie przyciągnęła możliwość obserwacji przyrody a szczególnie ptaków . Sporo osób przyjechało tu po raz kolejny, zachęceni – jak twierdzą, dobrą organizacją i miłą atmosferą a przede wszystkim programem dostosowanym dla najmłodszych. Pojawili się też nowi sympatycy, którzy deklarowali kolejne wizyty. W czasie gdy ornitolog Bartosz Smyk prezentował dorosłym jak należy rozpoznawać ptaki, dzieci pod okiem edukatora Zofii Pietryki , wykonywały rysunki i oglądały obrazki różnych gatunkach ptaków występujących w Dolinie Baryczy. Na wszystkich czekał lokalny poczęstunek, jabłka z krośnickich sadów, soki i syropy malinowe jako dodatek do herbaty wzmocnił przybyłych a drobne gadżety Dni Karpia przekazane przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy ucieszyły bardzo, szczególnie najmłodszych. Uczestnicy otrzymali materiały promocyjne dotyczące szlaków turystycznych i obserwacji ptaków a chętni mogli zakupić mapy, przewodniki oraz książeczki przyrodnicze dla dzieci . Przed gajówką czekały dwie bryczki Macieja Kowalskiego, dzieci z dużą radością usadowiły się na wozach zaprzężonych w koniki polskie. Uczestnicy zaopatrzeni w lornetki wyruszyli w teren, ścieżką przyrodniczą w kierunku Stawna a następnie Dymin. Po drodze kolejne postoje w miejscach, gdzie wszyscy mogli podziwiać przyrodę i obserwować ptaki. Ornitolog ustawiał lunetę i każdy mógł sprawdzić jak można odróżnić czaple białe od siwych, liczne mewy śmieszki , kormorany i różne gatunki kaczek. Przygód było co niemiara, przyjemność pogłaskania konia a nawet nakarmienia go przydrożnymi kwiatkami. Wszyscy bardzo chcieli zobaczyć bielika, chętni wyruszyli do wieży obserwacyjnej w Grabownicy i tutaj z satysfakcją zaobserwowali kilka bielików, które czatowały w bezruchu na zdobycz. Po praktycznej edukacji w terenie kilka rodzin wybrało się na obiad do pobliskiejmrestauracji „ Stary Młyn” certyfikowanej „Dolina Baryczy Poleca” Rodzinne obserwacje przyrody są organizowane w ramach projektu „ Bird Watching w DoliniemBaryczy” realizowanego przez Fundację Doliny Baryczy z dotacji gminy Milicz na zadania w zakresie turystyki.

Zofia Pietryka- koordynator projektu

Partnerzy

Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"