Spotkanie z przyrodą nad stawami - rajd rowerowy z ornitologiem 2014

Lokalizacja

Organizator

Fundacja Doliny Baryczy

Chata edukacyjna koło Gajówki ruda Milicka
Ruda Milicka
Zofia Pietryka
Email: zofiapietryka@op.pl
606 316 128 lub 698 469 574

Opis wydarzenia

2014-09-24 10:00:00

Rajd rowerowy połączony z obserwacją ptaków  poprzedzona prelekcją specjalisty – ornitologa). 

Max 50 osób

5 grup max po 10 osób 

Relacja z wydarzenia

W dniu 24 września od godz.10 przed chatę edukacyjną w Rudzie Milickiej przyjeżdżały rowerami kolejne grupy uczniów ze szkół Doliny Baryczy; grupa z Tarchał Wielkich, Krośnic, Nowego Zamku, Technikum Leśnego w Miliczu i międzynarodowa grupa wolontariuszy z Mobilnych Polaków.

Tutaj czekali na młodzież edukator przyrodniczy Zofia Pietryka oraz ornitolog Roman Guziak. Wprowadzeniem do zajęć była prelekcja dotycząca różnorodności gatunków ptaków występujących w Dolinie Baryczy oraz ich środowiska życia. Roman Guziak opowiedział i pokazał na ilustracjach cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy rozpoznawaniu ptaków. Pomocna była również wystawa przyrodnicza Idalii i Kazimierza Laskowiczów, która znajduje się w chacie edukacyjnej. Po posileniu się jabłkami i pysznym sokiem od lokalnych sadowników uczestnicy wyruszyli w trasę w kierunku nowo wyremontowanej grobli . W kilku miejscach grupa zatrzymywała

się i ornitolog montował lunetę, dzięki czemu ptaki były na „wyciągnięcie dłoni”. Godnie

siedzące przy brzegach czaple, gęgawy, różne gatunki kaczek , perkozy oraz wzbijająca

się para bielików to efekt „bezkrwawych łowów”. Młodzież z dużym zainteresowaniemsłuchała wyjaśnień specjalistów, a niektórzy samodzielnie rozpoznawali gatunki ptaków. Duże skupisko ptaków można było obserwować na stawie Golica Wyprawa zakończyła się na wieży obserwacyjnej w Grabownicy, gdzie można prawie„ z lotu ptaka” zobaczyć to co pływa po jednym z największych stawów w Dolinie Baryczy. Staw był w trakcie spuszczania wody i przygotowywania do odłowów – było to pretekstem do opowiedzenia uczestnikom o gospodarce rybackiej i gatunkach ryb występujących w stawach milickich. Spotkania z przyrodą odbyły się po raz kolejny w ramach projektu „Bird watching w Dolinie Baryczy” realizowanego przez Fundację Doliny Baryczy wspieranego przez gminę Milicz jako zadanie w zakresie turystyki oraz przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Działanie zostało wpisane jako wydarzenie edukacyjne Programu Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Dolinie Baryczy podczas DNI KARPIA.

Partnerzy

Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"