Gala podsumowująca IX edycję Dni Karpia 2014

Lokalizacja

Organizator

Milicz

Opis wydarzenia

2014-11-07 18:00:00

W piątek 7 listopada 2014 w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczną edycję Dni Karpia. Licznie przybyłych gości powitała Prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, które koordynuje cykl wydarzeń Inga Demianiuk - Ozga, a następnie zaprosiła do obejrzenia filmu o Dniach Karpia.

W ramach tegorocznej edycji odbyło się 48 wydarzeń, w tym:
- 18 kulinarnych
- 13 plenerowych
- 6 edukacyjnych
- 4 zawody wędkarskie
- 5 wydarzeń promujących aktywne spędzanie wolnego czasu w Dolinie Baryczy.
 
Szacuje się, że łącznie we wszystkich wydarzeniach udział wzieło około 80 tysięcy osób.
 
W głównej części konferencji patroni, sponsorzy oraz organizatorzy wszystkich wydarzeń otrzymali podziękowania z rąk przedstawicieli Zarządu „Partnerstwa dla Doliny Baryczy” – prezes Ozgi, wiceprezesa Piotra Kryszczaka oraz sekretarz Marty Kamińskiej. Okolicznościowe dyplomy trafiły w pierwszej kolejności do patronów honorowych Dni Karpia – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego, następnie do wszystkich partnerów publicznych – Wójtów, Burmistrzów, Starosty Milickiego, dyrektorów ośrodków kultury, prezesa spółki Stawy Milickie SA Sławomira Mazurka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz – Romana Palewskiego, dyrektora DODR we Wrocławiu Ryszarda Czerwińskiego, Agencji Rynku Rolnego OT we Wrocławiu, Bankowi Spółdzielczemu w Miliczu. Podziękowania otrzymali w końcu wszyscy partnerzy społeczni i organizatorzy wydarzeń, którzy licznie włączyli się w stworzenie tegorocznych Dni Karpia. Partnerzy zabierając głos podkreślali wyjątkowość Dni Karpia jako wydarzenia doskonale promującego lokalne dziedzictwo i produkty lokalne, nad wyraz angażujące lokalne podmioty do współorganizacji różnorodnych wydarzeń oraz doceniając istotną rolę Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w koordynacji i promocji całości programu.
 
Ważnym, zwłaszcza dla restauratorów, wydarzeniem podczas konferencji było ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego „Mistrz Karpia 2014”, którego celem była zarówno aktywizacja regionalnych podmiotów gastronomicznych, jak i promocja wykorzystania lokalnych produktów i kulinarnego dziedzictwa Doliny Baryczy.
 
Jury konkursu nagrodziło potrawy w 3 kategoriach:
1.  „Zwycięska potrawa podczas kolacji”, w której zdaniem Jury najlepsza okazała się zupa krem z karpia  autorstwa Sali „Kardamon” z Odolanowa,  II miejsce przypadło restauracji „Parkowa” w Miliczu za pasztet z karpia z sosem chrzanowym, a III miejsce zdobyła restauracja „W Starym Młynie” za danie karp na musie z patisona.
2. „Przystawka z karpia lub innej ryby” – w tej kategorii zwyciężyła restauracja „Parkowa” z Milicza z przystawką „consomme rybne z ravioli z karpia”. II miejsce zajęła Zagroda „Grabownica” za danie „kulebiaczek z nadzieniem z karpia” a III Sala „Kardamon” za„miniaturki z sandacza”.
3. „Danie główne z karpia lub innej ryby” – I miejsce a zarazem tytuł Mistrz Karpia przyznano Zajazdowi „U Bartka” ze Średziny za potrawę „sum z czosnkiem”, II miejsce zdobyła restauracja „W Starym Młynie”  z Niesułowic za potrawę „karp w warzywach z Doliny Baryczy”. III miejsce przypadło Zajazdowi „Górecznik” z Antonina za „karpia w sosie piernikowym”.
 
Fundatorami nagród dla laureatów konkursu są Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, Bank Spółdzielczy w Miliczu oraz Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy we Wrocławiu.
 
Przez cały czas trwania konferencji goście mieli możliwość delektowania się kulinarnymi niespodziankami przygotowanymi przez szefa kuchni restauracji hotel Park Plaza z Wrocławia oraz jego ekipę. O miłą oprawę muzyczną zadbał zespół jazzowy Nestor Band, grał również po zakończeniu oficjalnej części, dzięki czemu wieli gości bawiło się niemal do białego rana.
 
Mamy nadzieję, że kolejna – jubileuszowa X edycja Dni Karpia – zaskoczy jeszcze większą różnorodnością wydarzeń. Do zobaczenia za rok!
 
 
Relacja zdjęciowa: strona dnikarpia.barycz.pl