Spotkanie z przyrodą nad stawami – rajd rowerowy z ornitologiem 2015

Lokalizacja

Organizator

Fundacja Doliny Baryczy

Ruda Milicka, chata edukacyjna k. Gajówki
Ruda Milicka
Zofia Pietryka
Email: zofiapietryka@op.pl
606 316 128, 698 469 574

Opis wydarzenia

2015-09-23 10:00:00

Obserwacje ptaków połączone z rajdem rowerowym po stawach milickich – gratka dla młodzieży ze szkół regionu Doliny Baryczy!

W programie: prelekcja specjalisty-ornitologa, zajęcia terenowe z praktyczną nauką rozpoznawania ptaków i innych zwierząt oraz roślin.  

Trudno o bardziej fascynujący pomysł na edukację! Nauka na łonie natury, to jest to, co uczniowie lubią i cenią najbardziej.

                                                                       

Wielkość grupy: max. 10 osób

Karty zgłoszenia  zostaną wysłane do szkół drogą mailową.

 

Chęć udziału grupy szkolnej w rajdzie można też zgłaszać bezpośrednio u organizatora.

Relacja z wydarzenia

W dniu 23 września  od godz.10 do chaty edukacyjnej w Rudzie Milickiej przyjeżdżały rowerami kolejne grupy uczniów ze szkół Doliny Baryczy;  Krośnic, Nowego Zamku, Szkoły Podstawowej  nr 2 w Miliczu, Gimnazjum w Miliczu, Technikum Leśnego w Miliczu.

Tutaj czekali na młodzież edukator przyrodniczy Zofia Pietryka oraz ornitolog Bartosz Smyk. Wprowadzeniem do zajęć była prelekcja dotycząca różnorodności gatunków ptaków występujących w Dolinie Baryczy.
Uczestnicy posilili się jabłkami i wybrali sobie kolorowe smycze z logiem Dni Karpia a następnie rowerami wyruszyli ścieżką przyrodniczą „ W krainie ptaków” . W kilku miejscach grupa zatrzymywała się, ornitolog montował lunetę, dzięki czemu można było zaobserwować liczne ptaki zgromadzone na stawach tj. czaple siwe i białe, różne gatunki kaczek, łabędzie i kormorany a nawet bekasy. Sporym zaskoczeniem był widok pary bocianów białego i czarnego stojących obok siebie.  Młodzież z zainteresowaniem słuchała wyjaśnień specjalisty. Duże skupisko ptaków można było obserwować na stawie Golica. Wyprawa zakończyła się na wieży obserwacyjnej w Grabownicy, gdzie można zobaczyć to co pływa po jednym z największych stawów w Dolinie Baryczy. Młodzi przyrodnicy wypatrzyli bieliki leniwie siedzące na mieliznach oraz kolorowe ohary.

 Spotkania z przyrodą odbyły się po raz siódmy w ramach projektu „Bird watching w Dolinie Baryczy” realizowanego przez Fundację Doliny Baryczy wspieranego przez gminę Milicz jako zadanie w zakresie turystyki oraz przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Działanie zostało wpisane jako wydarzenie edukacyjne  w ramach DNI KARPIA

 

Zofia  Pietryka