Relacja z wydarzenia

Przegląd Kulturalny Regionu Wielkopolskiego i I Festiwal Miodu

W sobotę 4 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbył się Przegląd Kulturalny Regionu Wielkopolskiego oraz 1. Festiwal Miodu, w którego organizację włączyło się miejscowe koło pszczelarskie, a także 10 najaktywniejszych sołectw z tej gminy. Przy płynących ze sceny dźwiękach delektowano się przyrządzonymi na tę okazję specjałami z dodatkiem miodu.

Można było spróbować m.in. filecików w sosie miodowo-cytrynowym, bezów z kremem śmietanowo miodowym, tortu biszkoptowo-miodowego z białą czekoladą oraz miodownika, nalewki miodowo-pigwowowej i miodowo-miętowej firmowanych przez sołectwo Przygodzice. Od swojskiego jadła z miodem uginały się także stoiska sołectwa Antonin, sołectwa Czarnylas, sołectwa Dębnica, sołectwa Hetmanów, sołectwa Ludwików, sołectwa Przygodziczki, sołectwa Topola-Osiedle, sołectwa Topola Wielka i sołectwa Wysocko Małe. Wszystkie wyróżniono za umiejętności i trud włożony w przygotowanie słodkiego prowiantu.
W przygodzickim GOK-u już od soboty rana można było oglądać kolekcję eksponatów związanych z pszczelarstwem należącą do kaliszanina Jerzego Gnerowicza — człowieka wielu pasji, mistrza pszczelarskiego, pisarza, publicysty, postaci znanej wielu miłośnikom przyrody. Można było też wysłuchać jego prelekcji pt. "Miejsce pszczoły i pszczelarstwa w kulturze".
W ramach przygodzickiego festiwalu przygotowano wystawę uli i sprzętu pasiecznego oraz kiermasz miodu i wyrobów pszczelich, a nawet stragan z rękodziełem o tematyce pszczelarskiej.
Własnoręcznie wykonane ule z drewna wystawił na placu przed GOK-iem pszczelarz z Przygodzic Krzysztof Pietrzykowski.
Według Mariana Antczaka, prezesa Koła Pszczelarzy w Przygodzicach, "po okresie zastoju, pszczelarstwo się odradza i chce się nim zajmować coraz więcej młodych ludzi. Nauka o tym, co w pasiece "piszczy" trafiła zaś do wielu szkół, które organizują klasy lub kursy pszczelarskie" - zauważa.
Przygodzickie koło liczy obecnie 43 członków i swym działaniem sięga poza gminę. Organizacja funkcjonuje w przygodzickim GOK-u. W sobotę złotym Medalem im.prof.Teofila Ciesielskiego" za zasługi dla pszczelarstwa Regionu Południowej Wielkopolski uhonorowano dyrektora GOK-u Roberta Kaczmarka.
Polski Związek Pszczelarski ocenia, że w 2020 r. w Polsce było ok. 1,7 mln rodzin pszczelich. Liczba pszczół w ostatnich latach wzrosła, jest to efekt unijnych programów wsparcia i poprawy opłacalności produkcji miodu.
W Polsce pszczelarstwem zajmuje się ponad 40 tys. osób, z tego 35 tys. skupionych jest w Polskim Związku Pszczelarskim.
Produkcja krajowego miodu nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania. Polska jest zarówno importerem, jak i eksporterem miodu. Duża część pozyskiwanego przez pszczelarzy miodu jest sprzedawana bezpośrednio konsumentom.
Pszczoły dostarczają miodu, propolisu, pszczelego wosku, mleczka, pyłku, ale ich praca jest także cenna z powodu działalności tych owadów przy zapylaniu roślin, krzewów czy drzew owocowych.
Impreza w Przygodzicach odbyła się w ramach tegorocznych "Dni Karpia". Nie mogło na niej zabraknąć artystów z zaplecza GOK.
W tym roku własne dokonania przypomniał zespół wokalny "Czarnoleskie Nutki", Zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich "Baryczanki", Kapela "Boćki", Zespół Pieśni i Tańca "Przygodzice", Zespół Tańca Ludowego "Kosynierzy", Lech Owczarek z Doruchowa, Zespół Śpiewaczy "Lutogniewiacy", "Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic", Zespół Tańca Ludowego "Głogowianie", grający na koźle białym instrumentalista ludowy Jan Prządka ze Zbąszynia, który wystąpił w Przygodzicach wespół z grającym na tym samym instrumencie Romanem Gosławskim oraz skrzypkiem Leszkiem Łuczakiem.
Gościem festiwalu w Przygodzicach była Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, a jego gospodarzem wójt gminy Krzysztof Rasiak i zastępca wójta Lucyna Koczorowska. Władze gminy reprezentowali jeszcze przewodnicząca rady gminy Janina Wojtasiak, jej zastępca w radzie Wiesław Witek, radne z Przygodzic - Dorota Szmaj i Kornelia Tysiak, radna z Ludwikowa Iwona Król, radna z Dębnicy Lucyna Gorzyczka i radny z Wysocka Małego - Dariusz Górski. W imprezie uczestniczył także Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet.
Swoim drużynom kibicowali sołtysi.

źródło: http://przygodzice.pl/asp/folklor-ma-smak-miodu,6,artykul,1,3466?fbclid=IwAR3REg7K2c0CdG82bKVQzFNiz9J_kTjiDzhGXWSHmfjWIG1jblwM8olzkiU


Partnerzy w promocji

Partnerzy medialni

Partnerzy w dystrybucji