Relacja z wydarzenia

Noc w pałacu Maltzanów

W niedzielę 9 października po raz ósmy Technikum Leśne w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego uczestniczyło w obchodach Dni Karpia, goszcząc turystów niekiedy z daleka oraz mieszkańców Milicza i okolic na wydarzeniu edukacyjnym pn. „Noc w pałacu Maltzanów”. Na historyczny spacer po kompleksie pałacowym przybyło ponad 40 osób.
Podczas spaceru po dziedzińcu honorowym goście usłyszeli historię naszej szkoły, podziwiając rzeźby z piaskowca, posągi odlane z brązu oraz secesyjną fontannę. Wewnątrz pałacu podziwiano gabinety szkolne, bibliotekę - dawne apartamenty hrabiego Andreasa von Maltzana i jego żony Elizabeth, aulę szkolną - dawniej salę balową, dziedziniec herbowy z posągiem myśliwego, przestronne korytarze i okazałą klatkę schodową. W szkolnej Izbie Pamięci zainteresowanie zwiedzających wzbudziły zgromadzone kroniki i nagrody zdobywane przez uczniów w zawodach i turniejach. Wszystkie pomieszczenia pełniły kiedyś funkcje użytkowe - mieszkalne lub reprezentacyjne dla rodziny Maltzanów.
Niespodzianką i atrakcją tegorocznej Nocy w pałacu była obecność postaci historycznych, a to za sprawą uczniów szkoły przebranych we wspaniałe stroje z różnych epok, dobrane do programu zwiedzania. Stroje zostały użyczone przez pana Waldemara Fiuka, pasjonata historii prowadzącego Milicką Grupę Rekonstrukcyjną. W scenie przedstawiającej legendę o zaginionym sznurze pereł wzięła udział członkini grupy pani Agnieszka Grobelna-Pająk jako baronowa Ewa Maltzan.
O historii, postaciach i wydarzeniach opowiadały panie Maria Dziedzic i Jolanta Cwenar. Nad scenografią przedstawienia czuwała pani Elżbieta Domańska wraz z panem Waldemarem Fiukiem.


Partnerzy w promocji

Partnerzy medialni

Partnerzy w dystrybucji