Rynek i zabytki Cieszkowa

Co mogę zobaczyć?

Odwiedzając Cieszków możesz zobaczyć „Perłę śląskiego późnego baroku”. Takim mianem określa się kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ta piękna barokowa świątynia została wzniesioną w 1753r. przez księżną Katarzynę Ludwikę z Sapiehów. Niegdyś pełniła funkcję kościoła dworskiego, a po śmierci fundatorki stała się jej mauzoleum. Niewiele osób wie, że w niektórych elementach świątyni można odnaleźć symbole związane z księżną. Spróbuj je wszystkie wypatrzyć- nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale dla ambitnych osób nie powinno stanowić przeszkody.
Obecność Katarzyny widoczna jest np. w herbie rodu powielanym w kilku miejscach, obrazach przedstawiających życie Marii, której rysów twarzy użyczyła sama fundatorka, a także postaci patronów księżnej i jej dzieci: św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Jadwigi, św. Jana Nepomucena i św. Judy Tadeusza.

Co mogę zrobić?

Możesz zapoznać się z zabudową centralnego placu z Cieszkowie, architekturą usytuowanych przy nim kościołów - zwłaszcza przepięknego kościoła parafialnego. W punkcie sprzedającym lody zakupisz naturalne pyszne produkty. W licznych sklepach usytuowanych przy centrum zakupisz prowiant na dalszą podróż, którą możesz zaplanować korzystając z porad i map umieszczonych na specjalnych tablicach usytuowanych w pobliżu kościoła parafialnego. Z placu odjeżdżają też autobusy, którymi dotrzesz m.in. do Milicza, Krotoszyna i Wrocławia.

Co jest wyjątkowego?

Cieszków zamieszkują wyjątkowi i uprzejmi ludzie, którzy w razie problemów i pytań z pewnością postarają się Tobie pomóc. Wyjątkowy charakter zabudowy, przepiękne kościoły o bogatej historii i czyste powietrze będą stanowić idealne warunki do odpoczynku. Niedaleka odległość od dawnego parku przypałacowego skusi do wizyty w nim niejedną osobę. W skład porastającej go flory wchodzą przedstawiciele wiekowych drzew z kolekcji dawnych właścicieli majątku. W parku znajdują się też dwa stawy na których można wypatrzyć m.in. liczne kaczki krzyżówki, kurki wodne.

Co dla dzieci?

W Cieszkowie dzieci mogą swobodnie pobiegać, zapoznać się z przykładami architektury sakralnej. Na najaktywniejsze z nich we wspomnianym parku czeka szereg atrakcji - ogrodzony, bogato wyposażony plac zabaw (z małpim gajem, karuzelami i innymi elementami infrastruktury) czy nowoczesna siłownia napowietrzna.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Sklepik Prasowy w Cieszkowie ul. pl. Rynek 5

Rodzaj obiektu

  • Atrakcje dla dzieci
  • Zabytki

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Parking
  • Plac zabaw
  • Blisko woda

Zasady udostępniania obiektu

Zawsze czynne