Drewniany kościół św. Macieja w Trzebicku

Co mogę zobaczyć?

Możesz zobaczyć wykonany z drewna zabytkowy (wpisany w dniu 23.02.1959 do Rejestru Zabytków Województwa Dolnośląskiego) Kościół pw. św. Macieja. Powstanie jego datowane jest na 1672 rok. Kościół ten usytuowany jest na malowniczym wzniesieniu, zaś do wejścia prowadzi brama nad którą rozpościerają się przepiękne, stare dęby.

Co mogę zrobić?

W tym miejscu możesz poznać przykład drewnianego budownictwa sakralnego. Zobaczysz tutaj budowlę o konstrukcji zrębowej, krytą gontem, z trzech stron ujmują ją niskie podcienie czyli soboty. Pod podcieniami do dzisiaj można zaznać odpoczynku i schronienia przed deszczem, a także upałem. Najstarszym elementem wyposażenia kościoła jest spiżowy dzwon, umieszczony na wieży kościoła.

Co jest wyjątkowego?

Wyjątkowy klimat panujący w otoczeniu kościoła zachęca niejedną osobę do odpoczynku i chwili zadumy. Legenda wiąże początki kościoła z misjonarską działalnością świętego Wojciecha, który miał się tu zatrzymać (i odpocząć) w drodze do Prus . Za rok powstania budowli przyjmuje się jednak datę 1672, choć z pewnością powstała ona na miejscu istniejącej wcześniej świątyni. W jednonawowym wnętrzu wyróżnia się manierystyczna ambona oraz wczesnobarokowy ołtarz główny z 1678 r., w którym umieszczono obraz z wyobrażeniem świętej Rodziny. Na uwagę zasługuje też epitafium Melchiora i Urszuli von Gafron prezentujące liczne przedstawienia herbów.

Co dla dzieci?

Dzieci mogą wspólnie z rodzicami zapoznać się z wyjątkową budową kościoła. Mogą uczestniczyć (w określonych godzinach) w nabożeństwach, które z racji otoczenia nabierają nowego znaczenia.
Na placu przykościelnym dzieci zapoznają się z wybranymi przykładami roślinności i zwierzyny zamieszkującej okoliczne tereny.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Sklepik Prasowy w Cieszkowie ul. pl. Rynek 5

Rodzaj obiektu

  • Zabytki

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Parking

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: Msze w dniach: NIEDZIELE I ŚWIĘTA godz. 8:30, 11:30; DNI POWSZEDNIE godz. 18:00, W celu zobaczenia kościoła od środka poza mszami prosimy o wcześniejszy kontakt tel. z proboszczem parafii (+48 71 384 82 45 )