Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Co mogę zobaczyć?

Krośnicka Kolejka Wąskotorowa, to niewątpliwie największa atrakcja turystyczna Krośnic i okolic! Jako jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce, kursuje na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Krośnicach., przez który przebiega kilka szlaków turystycznych. Na niemal 3 km trasie znajduje się 5 mniejszych stacyjek. Dumą krośnickiego taboru jest parowóz Px48 – 1907, wyprodukowany w 1955 r. Kolejka kursuje sezonowo od końca kwietnia do końca września.
W tygodniu, w wyznaczone dni, kursy obsługuje lokomotywa spalinowa, natomiast w weekendy lokomotywa parowa Px48 – 1907.

Co mogę zrobić?

W budynku stacji głównej znajduje się kolejkowy bar oraz Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można zakupić pamiątki, mapy i uzyskać informacje o ciekawych trasach oraz punktach na terenie Doliny Baryczy, wypożyczyć rower. Oprócz przejażdżki kolejką na przyjezdnych czeka wiele innych atrakcji! A w nich między innymi: wypożyczalnia sprzętu wodnego czynna w weekendy (łódki, rowerki wodne) oraz plac zabaw i strefa dzieci. Obok budynku stacji głównej znajduje się wiata grillowa dla ok. 50 osób. Najmłodszych turystów z pewnością ucieszy widok dwóch lokomotyw ekspozycyjnych.

Co jest wyjątkowego?

Lokomotywa ciągnąca wagony to lokomotywa wyprodukowana w 1955 roku w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie . Mimo upływu klat serce lokomotywy pozostało niezmienione i w dalszym ciągu w jej wnętrzach pracuje oryginalny kocioł z Warszawskich Zakładów budowy Urządzeń Przemysłowych . Zanim trafił do Krośnic, przed generalnym remontem, był eksponatem muzealnym w Chłapowie .

Co dla dzieci?

Krośnicka Kolej Wąskotorowa to również idealne miejsce dla grup szkolnych, które swój pobyt na kolejce często łączą z ofertą Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach uczestnicząc w licznych warsztatach.
www.krosnice.pl

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Krośnicka Kolej Wąskotorowa - Informacja Turystyczna, ul. Parkowa (dostępna w dniach kursowania kolejki)
Stacja Paliw Lotos w Krośnicach

Rodzaj obiektu

  • Zabytki
  • Restauracje
  • Miejsca piknikowe
  • Atrakcje dla dzieci

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Blisko woda
  • Zwierzaki mile widziane
  • Miejsce piknikowe
  • Plac zabaw
  • Parking

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: W sezonie 10:00-18:00