Zespół Pałacowo-Parkowy (dawny Pałac Hatzfeldtów) w Żmigrodzie

Co mogę zobaczyć?

W skład Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie wchodzą ruiny zamku rodziny Hatzfeldtów i obronna wieża mieszkalna zwana popularnie basztą, a całość otacza romantyczny park, powstały na przełomie XVIII i XIX w. na powierzchni ok. 15 ha. Obok interesującego starodrzewia i stawów, znajduje się tu też zabytkowy żelazny maszt na chorągwie. Park zrewitalizowano w 2012 r.
Stojącą tu niegdyś warownię wzmiankowano po raz pierwszy w 1296 r. W okresie wojny trzydziestoletniej zamek został przebudowany na twierdzę. Natomiast do dziś zachowały się pozostałości pałacowej kaplicy (z 1683 r.) i barokowego pałacu z pocz. XVIII w. wg Ch. Hacknera - w l. 2007-08 przeprowadzono renowację tych obiektów, które dostępne są w postaci trwałej ruiny. W l. 1762-65 dobudowano stumetrowe klasycystyczne skrzydło C.G. Langhansa. W 1945 r. pałac został całkowicie zniszczony.
Wspomnianą basztę zbudowano w 1560 r., ale jej podziemia mają średniowieczny rodowód. Po renowacji, przeprowadzonej w 2008 r., w obiekcie mieszczą się: punkt informacji turystycznej, sala konferencyjna, sala rycerska z miejscem na wystawy, kameralne koncerty lub spektakle teatralne. Nad nią mieści się apartament hotelowy, a na samej górze – taras widokowy.

Co mogę zrobić?

W Zespole Pałacowo-Parkowym można: wypożyczyć kajaki, łodzie, rowery, lornetki, lunety Możliwość wynajęcia grilla na wyspie na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. W IT "Baszta" nieodpłatnie można uzyskać informacji turystycznych.

Co jest wyjątkowego?

Lokalizacja, niezwykła historia, walory krajobrazowo-rekreacyjne Zespołu Pałacowo-Parkowego, różnorodność oferty. Jako Miejsce Przyjazne Rowerzystom m.in. oferujemy przygotowane miejsca parkingowe dla rowerów, dysponujemy również narzędziami umożliwiającymi serwis sprzętu oraz nieodpłatnie udzielamy informacji. Gości z psami na smyczy zapraszamy na spacery po całym parku.

Co dla dzieci?

W Zespole Pałacowo Parkowym odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Dodatkowymi atrakcjami monitorowanego w całości Zespołu Pałacowo-Parkowego są m.in. fontanna, plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz zestaw do street workout, wytyczona trasa biegowa i ścieżka przyrodnicza. Ponadto obiekt jest miejscem zawodów sportowych, koncertów kameralnych, imprez takich jak m.in. Dzień Dziecka, Żmigrodzki Festiwal Kwiatów, biegowy Maraton na Raty, zawody wędkarskie na stawach parkowych.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Od 1 kwietnia do 31 października IT "Baszta" świadczy swoje usługi 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 19:00, soboty, niedziele od 11:00 do 18:00. Od 1 listopada do 31 marca - od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00.

Rodzaj obiektu

  • Zabytki

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Blisko woda
  • Zwierzaki mile widziane
  • Miejsce piknikowe
  • Plac zabaw
  • Parking

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: Od 1 kwietnia do 31 października IT "Baszta" świadczy swoje usługi 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 19:00, soboty, niedziele od 11:00 do 18:00. Od 1 listopada do 31 marca - od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00.

Oferty Doliny Baryczy