Zespół Pałacowo-Parkowy (dawny Pałac Hatzfeldtów) w Żmigrodzie

Co mogę zobaczyć?

W skład Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie wchodzą ruiny zamku rodziny Hatzfeldtów i obronna wieża mieszkalna zwana popularnie basztą, a całość otacza romantyczny park, powstały na przełomie XVIII i XIX w. na powierzchni ok. 15 ha. Obok interesującego starodrzewia i stawów, znajduje się tu też zabytkowy żelazny maszt na chorągwie. Park zrewitalizowano w 2012 r.
Stojącą tu niegdyś warownię wzmiankowano po raz pierwszy w 1296 r. W okresie wojny trzydziestoletniej zamek został przebudowany na twierdzę. Natomiast do dziś zachowały się pozostałości pałacowej kaplicy (z 1683 r.) i barokowego pałacu z pocz. XVIII w. wg Ch. Hacknera - w l. 2007-08 przeprowadzono renowację tych obiektów, które dostępne są w postaci trwałej ruiny. W l. 1762-65 dobudowano stumetrowe klasycystyczne skrzydło C.G. Langhansa. W 1945 r. pałac został całkowicie zniszczony.
Wspomnianą basztę zbudowano w 1560 r., ale jej podziemia mają średniowieczny rodowód. Po renowacji, przeprowadzonej w 2008 r., w obiekcie mieszczą się: punkt informacji turystycznej, sala konferencyjna, sala rycerska z miejscem na wystawy, kameralne koncerty lub spektakle teatralne. Nad nią mieści się apartament hotelowy, a na samej górze – taras widokowy.

Co mogę zrobić?

W Zespole Pałacowo-Parkowym można: wypożyczyć kajaki, łodzie, rowery, lornetki, lunety Możliwość wynajęcia grilla na wyspie na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. W IT "Baszta" nieodpłatnie można uzyskać informacji turystycznych.

Co jest wyjątkowego?

Lokalizacja, niezwykła historia, walory krajobrazowo-rekreacyjne Zespołu Pałacowo-Parkowego, różnorodność oferty.Jako Miejsce Przyjazne Rowerzystom m.in. oferujemy przygotowane miejsca parkingowe dla rowerów, dysponujemy również narzędziami umożliwiającymi serwis sprzętu oraz nieodpłatnie udzielamy informacji. Gości z psami na smyczy zapraszamy na spacery po całym parku.

Co dla dzieci?

W Zespole Pałacowo Parkowym odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci.Dodatkowymi atrakcjami monitorowanego w całości Zespołu Pałacowo-Parkowego są m.in. fontanna, plac zabaw, wytyczona trasa biegowa i ścieżka przyrodnicza. Ponadto obiekt jest miejscem zawodów sportowych, koncertów kameralnych, imprez takich jak m.in. Dzień Dziecka, Żmigrodzki Festiwal Kwiatów, biegowy Maraton na Raty, zawody wędkarskie na stawach parkowych i Zlot Miłośników VW Vagday.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Od 1 kwietnia do 31 października IT "Baszta" świadczy swoje usługi 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 19:00, soboty, niedziele od 11:00 do 18:00. Od 1 listopada do 31 marca - od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00.

Rodzaj obiektu

  • Zabytki

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Blisko woda
  • Zwierzaki mile widziane
  • Miejsce piknikowe
  • Plac zabaw
  • Parking

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: Od 1 kwietnia do 31 października IT "Baszta" świadczy swoje usługi 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 19:00, soboty, niedziele od 11:00 do 18:00. Od 1 listopada do 31 marca - od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00.

Oferty Doliny Baryczy