Gospodarstwo Rybackie w Rudzie Żmigrodzkiej

Co mogę zobaczyć?

Jadąc do naszego gospodarstwa - zarówno od strony Osieka jak i Radziądza - mijamy po drodze punkty widokowe, tuż przy granicy rezerwatów przyrody, z których można podziwiać ptactwo wodne na Stawie Jelenim (od Radziądza) i Stawie Jamnik (od Osieka). Z kolei osoby podróżujące z Milicza mogą wybrać wyjątkową trasę przez Rezerwat Olszyny Niezgodzkie.

Natomiast na miejscu, z tarasu na piętrze Karczmy Rybnej rozciąga się przepiękna panorama na malownicze stawy naszego gospodarstwa rybackiego. To również dobry punkt do obserwacji ptaków, takich jak bieliki, czaple siwe i białe, żurawie, kormorany, gęsi gęgawe, łabędzie itp. Zdarzają się też bociany czarne oraz stada różnorodnych kaczek.

Przemierzając trasę ścieżki przyrodniczej wokół naszych stawów można trafić na ślady żerowania bobrów, gniazda remiza czy trzcinnika, tropy wydry czy borsuka. W zależności od pory roku spotkamy tu różne gatunki żab zielonych, ropuchy czy świetnie pływające zaskrońce . Na grobli zdarzają się lisy, sarny, dziki oraz dudki. Nasze oczy zachwyca nie tylko fauna, ale również otaczająca flora: kosaciec żółłty, pałka wodna, wszędobylska trzcina pospolita.

Co mogę zrobić?

W weekendy (od lutego do połowy grudnia) zapraszamy na aromatyczne potrawy z ryb do dwupoziomej Karczmy Rybnej, która leży w sercu Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Żmigrodzkiej, otoczona zewsząd wodą stawów hodowlanych. W ofercie szeroki wybór różnych gatunków ryb, również tych pochodzących z naszego gospodarstwa. Wiosną i latem warto zasiąść na tarasie letnim i cieszyć się widokami, podczas gdy pociechy mogą albo dokarmiać daniele, albo bawić się na placu zabaw.

Amatorzy wędkowania mogą aktywnie spędzić czas na naszym łowisku wędkarskim czynnym sezonowo (maj-wrzesień) w soboty i niedziele.

W weekendy można również pospacerować ścieżką przyrodniczą wokół stawów (ok. 3km), korzystając z takich atrakcji jak tablice dydaktyczne (bogato ilustrowane), wieżyczka obserwacyjna przy paśniku w zagrodzie danieli czy czatownia (w budowie).

W tygodniu zapraszamy grupy zorganizowane do skorzystania z przyrodniczych zajęć edukacyjnych w terenie nad naszymi stawami (edukacja@raftowicz.pl)

Rowerzyści mogą natomiast zwiedzać okolicę korzystając ze szlaków i ścieżek rowerowych (koło nas biegnie czarny szlak). Szczególnie polecamy okolice wsi Niezgoda, skąd biegnie szlak wokół Stawu Niezgoda.

Co jest wyjątkowego?

Powstanie naszego gospodarstwa rybackiego powiązane jest mocno z gospodarką rybacką prowadzoną na tym terenie 400 lat temu. To właśnie w 1600 roku - na terenach obecnego gospodarstwa - wybudowano Staw Pański, który zajmował wówczas 380 ha. Po dawnym stawie zachowały się już tylko krótki odcinek ręcznie usypanej grobli, widocznej ze ścieżki przyrodniczej na południu Stawu Krzysztof Dolny. To obniżenie terenu, pozostałość po dawnym Stawie Pańskim i bliskość Baryczy stanowiły duże ułatwienie przy budowie stawów i kanałów nowoczesnego Gospodarstwa Rybackiego "Ruda Żmigrodzka".

30 letnie doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa rybackiego przez jego właściciela - Jana Krzysztofa Raftowicza - przy jednoczesnej dbałości o ekologię i wysoką jakość sprawia, że nasze produkty i usługi powiększają grono naszych stałych klientów.

Co dla dzieci?

Plac zabaw obok Karczmy Rybnej
Specjalny zestaw rybny dla dzieci
Kącik zabaw w Karczmie Rybnej
Zagroda z danielami (można przywieźć marchewki i karmić je z ręki)
Duży trawiasty plac przy paśniku z danielami
Wieżyczka obserwacyjna przy paśniku z danielami
Ścieżka przyrodnicza wokół stawów z tablicami dydaktycznymi

Gdzie zdobyć pieczątkę?

W Karczmie Rybnej ,,Ruda Żmigrodzka" w sezonie (marzec - grudzień) w weekendy: sobota - niedziela, w godz. 12:00 - 19:00

Rodzaj obiektu

  • Atrakcje dla dzieci
  • Łowiska
  • Restauracje

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Parking
  • Plac zabaw
  • Zwierzaki mile widziane
  • Blisko woda

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: marzec - grudzień; soboty - niedziele, 12:00 - 19:00

Oferty Doliny Baryczy