Wieża ptaków niebieskich nad stawem Grabownica

Co mogę zobaczyć?

Alejką wśród sitowia dotrzesz do wieży widokowej usytuowanej na południowym brzegu stawu Grabownica. Jest to największy akwen kompleksu Stawno. Staw wygląda jak naturalne eutroficzne jezioro z licznymi zatoczkami i wyspami trzcinowymi, o brzegach porośniętych miejscami olsem czy szuwarem turzycowym. To prawdziwy raj dla ornitologów i turystów.

Co mogę zrobić?

Tutaj czas zatrzymuje się w miejscu... W ciszy natury można poobserwować wiele gatunków ptactwa, które tu znalazły swój dom. Warto zaopatrzyć się w lornetkę, wówczas spotęgują się wrażenia niepowtarzalnych obrazów rytmu natury.

Co jest wyjątkowego?

Charakterystyka kompleksu Stawno sprawia, że występuje tu wiele gatunków ptaków:
wczesną wiosną: głowienka zwyczajna, czernica, świstun, cyraneczka; późną wiosną i latem: krakwa, krzyżówka, głowienka zwyczajna, gęś gęgawa, czernica, trzciniak, trzcinniczek, brzęczek, wąsatka; jesienią: brodziec śniady, czajka, biegus zmienny, łabędź krzykliwy, łabędź czarnodzioby, żurawie, siewkowate.

Co dla dzieci?

Wieża widokowa to 13 metrowa budowla, na której szczyt prowadzą schody... To, co dla dorosłych może stanowić wyzwanie, dla dzieci może być frajdą. A nagrodą dodatkowo będzie niezapomniany widok rozpościerającej się tafli wody oraz "tańczącego" na jej powierzchni ptactwa. Spytajcie swoje dzieci, jakie gatunki ptaków rozpoznają?

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Restauracja Grabownica (poniedziałek-środa od 12:00 do 20:00, czwartek 12:00-17:00, piątek 12:00-18:00, sobota 12:00-19:00, niedziela 12:00-20:00)

Rodzaj obiektu

  • Miejsca piknikowe

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Parking
  • Blisko woda

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: Obiekt ogólnodostępny w zarządzie spółki Stawy Milickie