Pałac i Park Maltzanów w Miliczu

Co mogę zobaczyć?

Pałac zbudowany w ostatnich latach XVIII wieku wg projektu Carla Gottfrieda Geisslera dla rodziny von Maltzan. W 1910 roku pałac częściowo przebudowano, a następnie dostawiono południowe skrzydło, w którym mieścił się dom zajezdny. Dokoła rozciąga się 50-hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim, który po dziś dzień zachęca przejezdnych oraz miejscowych do korzystania z jego uroków ze względu na niezwykłość przyrody, jak i dającego się odczuć ducha czasu. W pobliżu pałacu od strony Baryczy znajdują się malownicze ruiny zamku z XIV wieku, który był siedzibą kasztelanii milickiej i służył Maltzanom jako siedziba rodowa przed wzniesieniem pałacowej rezydencji.
Najbardziej znaną przedstawicielką rodu von Maltzan jest najmłodsza córka Andrzeja i Ewy Maria – ichtiolog, weterynarz, pisarka i działaczka opozycji antyhitlerowskiej, autorka wspomnień „Bij w werbel i nie lękaj się”.
http://www.polskiezabytki.pl"
Obecnie na terenie pałacu znajduje się Technikum Leśne w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego. Jego nauczyciele i uczniowie w okresie trwania Dni Karpia w Dolinie Baryczy organizują zwiedzanie pałacu pn. „Noc w pałacu Maltzanów”. Można wtedy zobaczyć niedostępne na co dzień pałacowe wnętrza czy posłuchać legendy o zaginionym sznurze pereł.
Na skraju przypałacowego parku swoje progi otwiera dla gości restauracja Parkowa, w której spróbujemy smakowitych ryb w różnych odsłonach i innych regionalnych potraw.

Co mogę zrobić?

W przypałacowym parku można podziwiać niemal 80 gatunków drzew i krzewów. Najdawniejsze lata pamięta dostojny dąb o obwodzie 694 cm, królujący grupie mniejszych dębów oraz pomnikom przyrody rosnącym na skraju obiektu. Park przecina urokliwa młynówka zasilająca okoliczne stawy, przez którą przerzucono dwa drewniane i jeden kamienny mostek. W kilku punktach parku wzdłuż alejek zostały umieszczone tablice opisujące faunę i florę charakterystyczną dla tego miejsca. Tworzą one ścieżkę dydaktyczną, którą wykorzystują nauczyciele z Technikum Leśnego i innych milickich szkół na zajęciach przyrody, biologii i historii.

Co jest wyjątkowego?

Wejścia do parku od strony miasta strzeże kamienny lew umieszczony na podstawie. Pierwotnie lew górował nad bramą w kształcie łuku triumfalnego zwaną bramą pokoju. Wzniesienie bramy było związane z utworzeniem koalicji antynapoleońskiej i pokonaniem wojsk napoleońskich w bitwie narodów pod Lipskiem
Na dziedziniec pałacowy prowadzi brama główna, którą zdobią postacie nimf wyrzeźbione w piaskowcu. Wyjątkowo cennym zabytkiem w obrębie kompleksu pałacowo-parkowego jest secesyjna fontanna z początku XX wieku, dzieło berlińskiej rzeźbiarki Kornelii Paczka-Wagner.
Spacerując wzdłuż młynówki po alejce zwanej aleją Piastów można dojść do miejsca, gdzie z gęstwiny leśnej wyłaniają się filary z rudy darniowej - pozostałość po bramie prowadzącej do pałacu od zachodu, nazywanej czarną bramą.
Jeśli w parku skierujemy się na południe w stronę szosy prowadzącej do Sułowa, po jej przekroczeniu natkniemy się na usytuowane w lesie pozostałości grobowca hrabiego Andrzeja Maltzana i jego żony.

Co dla dzieci?

Spacer po alejkach parkowych można połączyć z obserwacją przyrody, wykorzystując treści prezentowane na tablicach ścieżki edukacyjnej rozmieszczonych w kompleksie pałacowo - parkowym.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Sekretariat Technikum Leśnego w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30)
Restauracja "Między Parkami" (od poniedziałku do czwartku 11:00-19:00, piątek 11:00-22:00, sobota 11:00-00:00, niedziela 12:00-19:00)

Rodzaj obiektu

  • Zabytki

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Parking

Zasady udostępniania obiektu

Zawsze czynne