Centrum Bioróżnorodności Doliny Baryczy nad zalewem w Miliczu

Co mogę zobaczyć?

Zalew w Miliczu położony jest w samym sercu miasta, jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców powiatu milickiego oraz turytów. Jego budowa rozpoczęła się w 2011 roku, 3 maja 2013 roku, w dniu Święta Konstytucji dokonano jego uroczystego otwarcia. Wybudowany został przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Sztuczny zbiornik powstał w miejscu nieużytków przekazanych Powiatowi Milickiemu przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Na terenie obiektu znajduje się restauracja, oferująca przysmaki regionu, a przede wszystkim serwująca pyszne pierogi, ośrodek edukacji ekologicznej - Centrum Bioróżnorodności Doliny Baryczy, gdzie warto zapoznać się z rybackimi tradycjami regionu, a także poznać dorobek kulturowy Doliny Baryczy.

Co mogę zrobić?

Zalew w Miliczu to miejsce wypoczynku i aktywnej rekreacji. Znajdują się tutaj: kąpielisko z piaszczystą plażą i pomostami, aleja spacerowa wokół zalewu, ogólnodostępne boiska do siatkówki, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, restauracja, baza noclegowa. Ponadto zlokalizowane nad zalewem Centrum Bioróżnorodności Doliny Baryczy prowadzone przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu posiada bogatą ofertę zajęć edukacyjnych dla szkół i przedszkoli. Nad zalewem odbywa się także wiele imprez sportowych, rekreacyjnych oraz koncerty lokalnych artystów.

Co jest wyjątkowego?

Uatrakcyjnieniem terenów nad zalewem w Miliczu jest Aleja Milickie Turzycowiska powstała w celu ochrony cennych terenów przyrodniczych nad zalewem - turzycowisk i starodrzewia nad kanałem Młynówka. Turzycowiska tworzone są przez niskie turzyce, które tworzą torfowiska są chronione w systemie Natura 2000. Aleja łączy szlaki turystyczne: czerwony - zamkowy od strony ul. Kolejowej, szlak żółty oraz z drugiej strony szlak pomarańczowy - przy Alei Wodniaków.

Co dla dzieci?

Atrakcje dla dzieci i młodzieży:
piesze wycieczki,
plac zabaw dla dzieci,
wędkowanie,
kajakarstwo,
rowerki wodne,
w okresie letnim strzeżone kąpielisko,
lokalizacja bezpośrednio przy ścieżce rowerowej trasą dawnej kolejki wąskotorowej

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Ze względu na zamknięcie Restauracji nad Zalewem, aktualnie pieczątkę można zdobyć w wozie z zapiekankami "Milickie Zapieksy" nad zalewem

Rodzaj obiektu

  • Atrakcje dla dzieci
  • Łowiska
  • Miejsca piknikowe
  • Restauracje

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Parking
  • Plac zabaw
  • Boisko
  • Miejsce piknikowe
  • Zwierzaki mile widziane
  • Blisko woda

Zasady udostępniania obiektu

Zawsze czynne