Ośrodek edukacyjny ,,Dom Drzewa" LKP Lasy Doliny Baryczy w Wałkowej

Co mogę zobaczyć?

Budynek byłej wyłuszczarni nasion. Łąki kwietne. Ścieżkę przyrodniczą "Miodny szlak".
W centrum wsi, w murach dawnej wyłuszczarni nasion powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dom Drzewa”.
Mimo tego, że „Dom Drzewa” jest w pełni zmodernizowanym i nowoczesnym obiektem, to zachował on jednocześnie swój pierwotny charakter i nie stracił historycznej duszy. Ośrodek został stworzony do przeprowadzania w nim zajęć edukacyjnych o tematyce przyrodniczo-leśno-ekologicznej. Wyposażony jest w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny, pozwalające na prowadzenie interesujących zajęć w komfortowych dla uczestników warunkach. Biorący udział w spotkaniach edukacyjnych mają do wyboru trzy sale zajęciowe:
„Leśne Przedszkole” dla grup ok. 15 – osobowych,
„Laboratorium Przyrody”, w którym odbywa się część warsztatowa,
„Podsuszarnia”, która razem z zabytkowym piecem prezentuje historyczny zarys funkcjonującej tu niegdyś wyłuszczarni.
Obiekt mieści w sobie także salę konferencyjną dla 50 osób, w której prowadzone są prelekcje do wybranych tematów przeprowadzanych zajęć. Cały budynek, jak również ścieżka przyrodnicza „Skarby Lasu” znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie „Domu Drzewa” zostały całkowicie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie ośrodka i na trasie ścieżki przyrodniczej do dyspozycji gości zostały przygotowane dwa miejsca do organizacji ogniska, które stanowi dodatkową atrakcję dla odwiedzających „Dom Drzewa”.
Wartym zobaczenia jest również tzw. „matecznik” (znajdujący się przy budynku), czyli sad z tradycyjnymi, zagrożonymi wyginięciem i dotychczas nienazwanymi odmianami jabłoni, których pochodzenie wywodzi się właśnie z Doliny Baryczy (ponad 300 sadzonek).
Uczestnikami zajęć edukacyjnych są przede wszystkim zorganizowane grupy przedszkolne oraz uczniowie szkół podstawowych wraz z opiekunami, ale również gimnazja i szkoły ponadpodstawowe. Coraz częściej pojawiają się też osoby prywatne zainteresowane zwiedzeniem i poznaniem historii budynku.
Obiekt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00, a pełna oferta edukacyjna ośrodka wraz z proponowanymi tematami zajęć znajduje się na głównej stronie Nadleśnictwa Milicz w zakładce Edukacja/ Oferta Edukacyjna. Aby zgłosić chęć udziału w zajęciach należy zadzwonić pod nr 661 913 011.

Co mogę zrobić?

Zwiedzić budynek, zobaczyć Łąki Kwietne, Przejść ścieżkę " Miodny szlak".

Co jest wyjątkowego?

Odrestaurowany budynek byłej wyłuszczarni nasion dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Tzw. „matecznik” (znajdujący się przy budynku), czyli sad z tradycyjnymi, zagrożonymi wyginięciem i dotychczas nienazwanymi odmianami jabłoni, których pochodzenie wywodzi się właśnie z Doliny Baryczy (ponad 300 sadzonek).

Co dla dzieci?

Przybliżenie wiedzy o lesie, przyrodzie, zwierzętach.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Pieczątka oznaczona jest na zewnątrz budynku. Biuro Ośrodka Edukacji Przyrodniczo -Leśnej "Dom Drzewa" czynne od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00

Rodzaj obiektu

  • Atrakcje dla dzieci
  • Zabytki

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Parking
  • Miejsce piknikowe
  • Zwierzaki mile widziane

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: telefonicznie

Oferty Doliny Baryczy