Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM Stawy Milickie SA w Rudzie Sułowskiej

Co mogę zobaczyć?

Dla gości CET NATURUM przygotowaliśmy szereg atrakcji edukacyjnych i kulinarnych odwołujących się do tradycji rybackich i walorów przyrodniczych regionu.
W Rudzie Sułowskiej można zabawić się w ornitologów obserwujących ptaki z wykorzystaniem profesjonalnych lornetek i lunet oraz poznać specyfikę regionu pod względem tradycji rybactwa Doliny Baryczy i metod hodowli ryb słodkowodnych. Warto wziąć udział w zajęcia Centrum Edukacyjno-Turystycznego NATURUM, polegających na zwiedzaniu Muzeum Tradycji Rybactwa, uczestnictwie w warsztatach edukacyjnych nt. ryb słodkowodnych i spektakularnych pokazach technik odłowowych. Dla najmłodszych niezapomnianą atrakcją będzie spacer ścieżką zmysłów, zwierzyniec oraz edukacyjny plac zabaw. Zaspokoić głód można po drugiej stronie obiektu, gdzie znajduje się wyjątkowo urokliwe łowisko i Gospoda 8 Ryb (również punkt na Kolorowym Szlaku Karpia). Zdecydowanie najciekawszym doświadczeniem jest wzięcie udziału w organizowanym fotosafari. Uczestnicy mają okazję obserwować i fotografować wiele lokalnie spotykanych gatunków ptaków. Specjalnie przygotowane bryczki konne poruszają się po biegnącej urokliwymi groblami ścieżce edukacyjno-przyrodniczej, znajdującej się na niedostępnej dla turystów części rezerwatu "Stawy Milickie". Kolorowego Karpia odnaleźć można idąc ścieżką w stronę zwierzyńca i edukacyjnego placu zabaw, za Gospodą 8 Ryb"

HOTEL NATURUM
To niezwykłe miejsce w Krainie Stawów Milickich w Dolinie Baryczy. Położony w Rudzie Sułowskiej, oddalonej zaledwie o godzinę drogi od Wrocławia. Nasz hotel łączy ekskluzywny standard wypoczynku z tradycyjnym obliczem tego miejsca, które jest największym w Europie kompleksem stawów i wyjątkowym w świecie ptasim rajem.

GOSPODA 8 RYB
Pierwsze skojarzenie ze Stawami Milickimi jest zawsze takie samo: karp! Ryba, którą tak chętnie spożywamy podczas wigilii poza sezonem cieszy się mniejszą popularnością. Kto odwiedzi Gospodę w Rudzie Sułowskiej ma szanse spróbować, jak ciekawe i smaczne są dania z tej ryby przez cały rok. Nasze Menu udowadnia, że karp milicki, to ryba którą można podawać na nieskończenie wiele sposobów i każdy jest dobry.
Serwujemy też inne gatunki ryb słodkowodnych: jesiotra, suma, amura, tołpygę, lina, okonia – wszystkie warte poznania. Niemniej zdrowe niż te morskie, a na pewno świeże, bo hodowane w Stawach Milickich.
Nasze Menu opiera się rybach, bo na tym znamy się najlepiej na świecie, ale dla smakoszy mamy też ciekawe dania z innych regionalnych produktów.
Dla Gości indywidualnych udostępniamy dwie odrębne sale i taras, które są w stanie pomieścić do 60 osób. Bardzo prosimy Gości odwiedzających nas ze swoimi psami o zajmowanie stolików na tarasie.
W bezpośrednim sąsiedztwie Gospody znajduje się łowisko wędkarskie z 50 stanowiskami oraz zewnętrznymi wiatami.

MUZEUM TRADYCJI RYBACTWA STAWÓW MILICKICH I DOLINY BARYCZY
prezentuje obecnie dwie wystawy:
SKANSEN – wystawa 106 eksponatów, głównie narzędzi i urządzeń związanych z gospodarką stawową udostępnionych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu Oddział Muzeum Etnograficzne.
DOM RYBAKA – wystawa eksponatów własnych Spółki prezentująca historię gospodarstwa rybackiego Stawy Milickie.
WSTĘP WOLNY - GODZINY OTWARCIA:
Muzeum czynne codziennie w godzinach 10:00-18:00.Co mogę zrobić?

ŁOWISKO WĘDKARSKIE W RUDZIE SUŁOWSKIEJ
Zakup biletów w punkcie obsługi łowiska.
Na gości czeka 50 stanowisk wędkarskich.

EDUKACYJNY PLAC ZABAW
Pole do popisu dla wszystkich najmłodszych gości NATURUM. Plac zabaw czynny codziennie od 9.00 do 19.00.

ZWIERZYNIEC
W naszym zwierzyńcu mieszkają:
Osioł domowy
Ssak z rodziny koniowatych, został udomowiony przez człowieka wcześniej niż koń. Mniejszy i słabszy od niego, ale bardzo wytrzymały i mało wymagający, dobrze znosi upały, jest odporny na niedostatek wody. Osioł jest zwierzęciem wykorzystywanym w onoterapii, która jest odrębną dziedziną zooterapii. Ze względu na wielkość, wyzwalający uśmiech wygląd i przyjazny, spokojny charakter dzieci bardzo szybko i chętnie porozumiewają się z tymi sympatycznymi zwierzakami.
Owca wrzosówka
Wrzosówka jest drobną, prymitywną owcą kożuchową, jedną z najstarszych rodzimych ras owiec.
Owca kameruńska
Owce kameruńskie są mało wymagające i łatwe w utrzymaniu. Wymagają ochrony przed deszczem, dobrego siana, stałego dostępu do wody. Nie trzeba ich strzyc, bo są to owce szerstne, bez runa.
Owca czarnogłówka
Owca wyhodowana w kraju, posiada charakterystyczne białe umaszczenie, głowa i kończyny czarne do brązowego. Dobrze umięśniona.
Merynos polski
Rasa owcy wyhodowana w kraju przy udziale merynosa niemieckiego. Owce duże o silnej konstytucji. Wełna biała lub biało-kremowa o lekkim połysku i miękkim chwycie,. Pole obrostu wełną obejmuje oprócz głowy i tułowia także nogi, niekiedy poniżej stawu skokowego.
Koza alpejska
Jest to rasa średniej wielkości. Zwierzęta te bardzo dobrze aklimatyzują się w różnych warunkach środowiskowych. Włosy mają krótkie, a umaszczenie od jasnopłowego do ciemnobrunatnego z czarnymi końcówkami nóg, czarną pręgą wzdłuż kręgosłupa i czarnym zabarwieniem przy oczach i pysku.
Koza biała uszlachetniona
Kozy polskie białe uszlachetnione są dużymi zwierzętami. Samice mierzą w kłębie około 70 cm i osiągają masę 45-65 kg, samce odpowiednio 80 cm i 60-100 kg. Zwierzęta mają białe umaszczenie, stojące uszy i są brodate. Włosy są krótkie, połyskujące. Mogą być zarówno rogate jak i bezrogie.
Kuc szetlandzki
bardzo silna rasa , wytrwała i odporna na trudne warunki klimatyczne. Kuce te mają doskonały wzrok i są zwierzętami długowiecznymi. Spotyka się je na całym świecie, ale najbardziej popularne są w Ameryce, gdzie hoduje sie większą, bardziej elegancką odmianę znaną jako szetland amerykański. Charakterystyczna dla kuców szetlandzkich jest ich wytrzymałość, długowieczność, upartość i łagodność. Wysokość w kłębie to 100 -115 cm
Konik polski
Koniki polskie to rodzima, prymitywna rasa koni wywodząca się od dzikich koni wschodniej Europy, zwanych tarpanami. Jest to rasa długowieczna i odporna na trudne warunki utrzymania. Wysokość w kłębie dorosłych koni to 130-140 cm.
Kura zielononóżka
Rasa te są szczególnie dobrze przystosowana jest do żerowania na wolnym wybiegu, kury te mają atrakcyjne ubarwienie piór, charakteryzują się dobrą zdrowotnością i smacznymi jajami o niskiej zawartości cholesterolu. Upierzenie koguta jest błyszczące, metaliczno-zielone, a kury koloru kuropatwianego z grzbietem koloru beżowo-brązowego.
Indyk domowy
Indyki to piękne, majestatyczne i jednocześnie największe i najsilniejsze ptaki domowe. To ptaki kochające przestrzeń i wolność.
Kaczka piżmowa
Kaczka piżmowa nazywana jest często kaczką francuską. Samce są dużo większe od samic, ważą około 5 kg, natomiast samiczki około 2,5 kg. Kaczki piżmowe występują w wielu odmianach barwnych. Najczęściej spotyka się kaczki biało-czarne, czarno-białe, białe, czarne lub srokate (w plamy).
Gęś kubańska
Rasa wywodzi się od gęsi chińskiej. Gęś kubańska ma upierzenie szaro-brązowe z ciemną pręgą biegnącą przez tył głowy, szyję i tułów, dziób czarny, nogi koloru ciemno-czerwonego, a czasem czarnego. Masa ciała gąsiorów wynosi średnio 5 kg, a gęsi - 4 kg. Gęsi kubańskie są odporne na zmienne warunki środowiskowe, nie należą do ptaków płochliwych, są łatwe w hodowli.

ŚCIEŻKA ZMYSŁÓW
Jest tak zaprojektowana, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż, to zwykle dzieje się w codziennym życiu. Ścieżka podzielona jest na strefy: dotykową, zapachową I dźwiękową. Dzięki interaktywnym tablicom umieszczonym na ścieżce poznajemy flore i faunę Doliny Baryczy.

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW I KAJAKÓW
Czynna codziennie od godziny 6.00
Co jest wyjątkowego?

Centrum Edukacyjno-Turystyczne jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie wycieczki po Stawach Milickich, dzięki sąsiedztwu Rezerwatu Stawy Milickie z wieloma szlakami i ścieżkami przyrodniczo-edukacyjnymi. Z tradycjami rybackimi zapoznać się można w Muzeum, gdzie prezentowane są dwie wystawy: SKANSEN – wystawa 106 eksponatów, głównie narzędzi i urządzeń związanych z gospodarką stawową, udostępnionych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu Oddział Muzeum Etnograficzne. DOM RYBAKA – wystawa eksponatów własnych Spółki prezentująca historię gospodarstwa rybackiego Stawy Milickie. Ryby słodkowodne zobaczyć można w budynku płuczki, a na specjalnym stawie pokazowym przewodnicy demonstrują techniki odłowowe. W CET NATURUM organizowane jest FOTOSAFARI czyli wyjątkowa wycieczka do rezerwatu "Stawy Milickie" w czasie której uczestnicy wraz z przewodnikiem prowadzą obserwacje ptaków oraz poznają proces hodowli ryb słodkowodnych.

Co dla dzieci?

Edukacyjny plac zabaw
Ścieżki przyrodnicze
Zwierzyniec
Ścieżka zmysłów

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Hotel Naturum w Rudzie Sułowskiej (czynny codziennie - całą dobę)

Rodzaj obiektu

  • Restauracje
  • Miejsca piknikowe
  • Łowiska
  • Atrakcje dla dzieci

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Blisko woda
  • Zwierzaki mile widziane
  • Miejsce piknikowe
  • Boisko
  • Plac zabaw
  • Parking

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: Czynne codziennie

Oferty Doliny Baryczy