Rynek i zabytki Sułowa

Co mogę zobaczyć?

Zabytkowe niskie kamieniczki, budynek pogranicznej straży królewskiej w 1751 r, przekształcony później na Ratusz (obecnie Bank Spółdzielczy), dom nr 11 z przełomu XVIII i XIX W, w którym w 1831 r rzekomo nocował Juliusz Słowacki oraz pomnik poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego poległym w walce o wyzwolenie Polski- to nie wszystkie ciekawe budowle, które można zobaczyć w Sułowie.
Ponadto, warto obejrzeć kościół poewangelicki, (obecnie pod wezwaniem MB Częstochowskiej) zbudowany w latach 1765-1767 z tzw. murem pruskim oraz kościół św.Piotra i Pawła, w konstrukcji szachulcowej (dawniej ewangelicki), zbudowany w latach 1731-1734. Warto tu także zwrócić uwagę na drewnianą dzwonnicę z 1837 roku.

Co mogę zrobić?

W Sułowie można podziwiać wszystkie atrakcje rowerem, gdyż w tej miejscowości przebiega trasa ścieżki rowerowej liczącej 23 km! Przy drodze dojazdowej z Trzebnicy znajduje się dogodny, monitorowany parking, na którym można zostawić auto i ruszyć w drogę na dwóch kółkach!
Ścieżka biegnie wzdłuż malowniczego krajobrazu Doliny Baryczy przez miejscowości: Gruszeczka, Sułów, Pracze, Postolin, Kaszowo, Milicz z dwoma przystankami na Milicz Zamek na ul. Trzebnickiej i na Milicz Wąskotorowy, Ruda Milicka i kończy się w Grabownicy.

Na poszczególnych stacjach (przystankach) możemy zobaczyć ekspozycje złożone z wagonów kolejowych i lokomotywy lub parowozu. Tablice poglądowe zawierające informacje o budowie ścieżki rowerowej oraz walorach turystycznych i krajobrazowych w rejonie danego przystanku.

Co jest wyjątkowego?

Sułów to miejsce "dotknięte" echem historii. Znajduje się tu głaz narzutowy z tablicą pamiątkową na tzw. Szwedzkiej Górce, gdzie pochowanych zostało 150 poległych w krwawej walce żołnierzy. Była to jedna z bitew wojny trzydziestoletniej pomiędzy wojskami austriackimi i szwedzkimi.
Ponadto, niedaleko Rynku znajdują się tzw. Stodoły Sułowskie, budynki z czerwonej cegły, w których w czasie II wojny światowej przetrzymywano kobiety, więźniarki m.in. te uczestniczące w Powstaniu Warszawskim. Były one zmuszane do pracy ponad siły, w nieludzkich warunkach przy kopaniu dołów przeciwczołgowych.

Co dla dzieci?

Niedaleko Rynku, w pobliżu kościoła, znajduje się Skate Park z miejscami piknikowymi oraz boisko do gry w piłkę nożną.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Stacja ART- ZBYT w Sułowie, ul. Zamkowa 6 (od poniedziałku do soboty w godz. 06:00 - 21:00)

Rodzaj obiektu

  • Atrakcje dla dzieci
  • Miejsca piknikowe
  • Zabytki

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Parking
  • Plac zabaw
  • Boisko
  • Miejsce piknikowe
  • Blisko woda

Zasady udostępniania obiektu

Zawsze czynne