Muzeum Bombki i Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu

Co mogę zobaczyć?

Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny i Muzeum Bombki – to obowiązkowy przystanek na Kolorowym Szlaku Karpia. Kreacja figury karpia KOM obrazuje historię tego miejsca (dawną fabrykę bombek) i nowoczesną funkcję obiektu, podkreśloną kolorem. W postindustrialnych halach znajdują się obecnie: Muzeum Bombki, Kawiarnia Stara Bombkarnia, Centrum Nowoczesnej Edukacji i konferencyjno-szkoleniowe oraz Społeczna Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren.
Atrakcją regionu i polskim dziedzictwem kulturowym jest Muzeum Bombki, z ekspozycją ponad 6 000 szklanych ozdób choinkowych, wydmuchiwanych i dekorowanych ręcznie w dawnej manufakturze. Do 2008 roku była to największa w Polsce fabryka bombek. Rocznie wydmuchiwano w niej około miliona ozdób. Część z nich sprzedawano w kraju, ale aż 90% milickiej produkcji szło na eksport, m.in. do Disneylandu. Podkreślenie bogatej wzorniczo kolekcji barwnymi ekspozytorami rozbudza wyobraźnię, sprawiając że magię świąt czuje się tu przez cały rok. W okresie zimowym miejsce to nabiera szczególnej mocy. Spacerując wśród wielobarwnych, podświetlanych ekspozytorów, z których skrzą się niezwykłe, małe dzieła sztuki, doświadcza się tej szczególnej atmosfery wszystkimi zmysłami. Dziś do Muzeum Bombki przyjeżdżają wycieczki szkole i przedszkolne na realizację programów świątecznych związanych z tradycją Świąt Bożego Narodzenia, a goście biznesowi odnajdują tu unikatową przestrzeń do organizacji świątecznych spotkań i noworocznych bankietów.
Przy muzeum, w obszernej przestrzeni znajduje się Kawiarnia Stara Bombkarnia z kreatywną strefą dla dzieci. Przez cały rok szkolny kawiarnia jest miejscem spotkań i warsztatów dla grup wycieczkowych oraz organizacji przyjęć urodzinowych dla dzieci. W sezonie od maja do października jest dobrym punktem wypadowym w Dolinę Baryczy, ze względu na duży, bezpieczny parking i bezpośrednią lokalizację przy malowniczej ścieżce rowerowej, na trasie dawnej kolejki wąskotorowej. Specjalnością Starej Bombkarni jest Tost Milicki – na wytrawnej chałce, z pastą z karpia i konfiturą z czerwonej cebuli. Info-punkt ze sklepikiem jest dobrze wyposażony w materiały informacyjne o Dolinie Baryczy, regionalne pamiątki i produkty lokalne.

Co mogę zrobić?

KAWIARNIA "STARA BOMBKARNIA"
Kawiarnia mieści się w budynkach dawnej milickiej fabryki szklanych ozdób choinkowych. Dziś w obszernej, postindustrialnej przestrzeni łączy przyjazne bistro z kreatywną strefą dla dzieci i Bezpiecznymi Strefami Relaksu w ogrodzie. Zaaranżowana przestrzeń hołduje zasadzie życia bez pośpiechu – czerpania przyjemności z drobnych rzeczy i delektowania się kuchnią z natury.
Specjalnością Kawiarni jest Tost Milicki na regionalnej chałce z pastą z wędzonego karpia z dodatkiem mozzarelli, podawany z wytrawną konfiturą z czerwonej cebuli, świeżymi warzywami i sosem jogurtowo - musztardowym. Na deser reKOMendujemy gofry z sezonowymi owocami i bitą śmietaną, które zadowolą podniebienia wszystkich smakoszy.

MUZEUM BOMBKI
Milickie Muzeum Bombki jest turystyczną perłą Doliny Baryczy i kulturowym dziedzictwem regionu. Mieści się w budynku dawnej fabryki szklanych ozdób choinkowych, na rowerowym szlaku “Kolej na Rower”. Milicka fabryka bombek – założona w latach pięćdziesiątych XX wieku – działała nieprzerwanie aż do 2008 roku. Do tego czasu była to największa w Polsce manufaktura szklanych ozdób choinkowych, produkująca około miliona sztuk bombek rocznie. Cała produkcja odbywała się ręcznie. Aż 90% kolekcji przeznaczone było na eksport. Milickie bombki trafiały na wszystkie kontynenty świata, wśród odbiorców milickich bombek był sam Walt Disney. Zbiory eksponowane w muzeum są ze wzorcowni fabryki, gdzie przez lata odkładano po jednym egzemplarzu z każdego produkowanego wzoru bombki. Najstarsze bombki pochodzą z drugiej połowy XX wieku, najnowsze z 2007 roku. Muzeum Bombki jest docenione przez wielu podróżników odwiedzających Dolinę Baryczy, dziennikarzy i blogerów, opisujących unikatowe walory przyrodnicze i kulturowe tego regionu. Muzeum Bombki objęte jest systemem promocji "Dolina Baryczy Poleca" i otrzymało certyfikat w kategorii "usługi rekreacyjne".

INFO PUNKT
Info Punkt w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w swojej ofercie posiada mapki, przewodniki, książki, gadżety regionalne, bombki pamiątkowe oraz produkty regionalne certyfikowane znakiem Dolina Baryczy Poleca. W sprzedaży posiadamy również Znaczki Turystyczne: Muzeum Bombki w Miliczu nr 875 i Galeria Druha Bolka nr 876. Nasi pracownicy chętnie dzielą się informacjami o obszarze oraz podpowiedzą, które miejsca w Dolinie Baryczy warto odwiedzić. Turyści swoją wyprawę w Dolinę Baryczy mogą zacząć właśnie od zaopatrzenia się w mapy i przewodniki oraz skorzystać z oferty Kawiarni "Stara Bombkarnia", która w swoim menu posiada śniadania, lunche, desery, aromatyczne kawy i dedykowane menu dla dzieci.

Co jest wyjątkowego?

KOMPAS W DOLINIE
Seria KOMpas w DOLINIE to mini przewodniki turystyczne jednodniowych tras po Dolinie Baryczy. Wycieczki są opracowane pod kątem atrakcyjności dla rodzin z dziećmi. Prowadzą szlakami w najbliższej okolicy Milicza. Do wyboru są trasy piesze i rowerowe. Do każdej trasy można dokupić GRĘ TERENOWĄ – KREATYWNY KOMpas (30,- PLN), która rozwija 8 inteligencji – językową, matematyczno-logiczną, przestrzenno – wizualną, przyrodniczą, muzyczną, ruchową, inter- i intrapersonalną. Zadania sprzyjają nie tylko zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu kreatywności i wyobraźni, ale są przede wszystkim świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu.

GALERIA DRUHA BOLKA
Zapraszamy do świata człowieka, który według własnych słów, w życiu nie nudził się nawet 5 minut.
Bolesław Zajiczek, przez ponad 50 lat druh prowadzący milicką drużynę harcerską, laureat maratonów pieszych i rowerowych, niestrudzony społecznik, wychowawca 3 pokoleń Miliczan, był prawdziwym silnikiem życia społecznego i niekwestionowanym liderem miejscowej młodzieży. Pod wrażeniem jego niezmiennie słonecznej pogody ducha i żelaznego hartu byli wszyscy, którzy go poznali, od szkolnej młodzieży, po międzynarodowej sławy sportowych ironmanów.
Historią jego życia, poczynając od działalności w patriotycznym podziemiu harcerskim, po rowerowy rajd dookoła świata, można by wypełnić kilka fascynujących biografii.
Mimo to, Druh Bolek zawsze był skromny. Pytany o swoje największe osiągnięcie, odpowiadał z uśmiechem, że udało mu się „żyć normalnie”. Z pewnością, ponieważ we wszystkim co robił był całkowicie samodzielny i skuteczny, od uprawiania ogródka po sport wyczynowy, pomimo że w wieku 21 lat w wybuchu granatu stracił obie dłonie i oko.
W sali poświęconej jego pamięci zgromadziliśmy materiały związane z Druhem Bolesławem Zajiczkiem i przybliżamy dzisiejszej młodzieży jego dorobek.
Ponieważ życie Druha Bolka było nieustającą drogą, wystrój wnętrza nawiązuje do metafory drogi, którą przemierzył. Poprowadzone na ścianach, podświetlane linie wiodą od eksponatów z wczesnej, powojennej młodości, po kolejne laury i osiągnięcia oraz uznanie przekraczające kolejno granice miasta, województwa, kraju, wreszcie kontynentu. Oszałamiającą ilość pucharów i medali, fotografii z różnych czasów i różnych światów – tego surowego, powojennego i współczesnego barwnego świata sportu – uzupełnia wyjątkowy sprzęt sportowy, którego używał Druh Bolek. Zbiór nagród zwieńczają te najważniejsze: tytuł Lodołamacza, oraz Człowieka Bez Barier. W sali można również obejrzeć przybliżający postać Zajiczka materiał wideo.

BEZPIECZNE WYSPY RELAKSU
W przestronnym ogrodzie KOM od późnej wiosny do wczesnej jesieni tworzymy dla naszych gości klimatyczne strefy odpoczynku – Bezpieczne Wyspy Relaksu. Spragnieni słońca i dotyku soczystej trawy turyści z przyjemnością wybierają nasz ogród na miejsce beztroskiego odpoczynku. Każda wyspa jest dezynfekowana i bezpiecznie od siebie oddalona, zapewniając komfort spędzenia czasu z bliskimi. Przystanek na Bezpiecznej Wyspie Relaksu to dobry czas i miejsce, aby pielęgnować swoją bliskość. Dla naszych klientów przygotowaliśmy osłony słoneczne, leżaki, koce i maty oraz propozycje gier.

Co dla dzieci?

CENTRUM TWÓRCZEJ ZABAWY
Twórcza zabawa w KOM to organizacja czasu wolnego dla najmłodszych i rozrywka dla rodzin z dziećmi. W stałej sprzedaży oferujemy organizację urodzin, w sezonie zapraszamy do kawiarni i ogrodu z dostępem do muzeum bombki, basenu z kulkami, gier planszowych i bulodromu, okolicznościowo organizujemy półkolonie, warsztaty, programy edukacyjne i wydarzenia kulturalne, a raz w roku organizujemy integracyjny rajd rowerowo-pieszy po Dolinie Baryczy.
KOM to miejsce stworzone, aby czerpać z niego radość, inspirować się kreatywnymi rozwiązaniami, rozwijać wyobraźnię i budować więzi międzypokoleniowe. Poznajcie naszą ofertę. Ułóżcie z dzieckiem własną opowieść z ogromu możliwości, jakie oferuje Wam KOM. Zorganizujcie tu urodziny – wybierzcie typ imprezy, temat przewodni, miejsce oraz dodatkowe atrakcje, a my sprawimy, że to będzie wartościowo spędzony czas.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Kawiarnia i Muzeum Bombki
KLIENCI INDYWIDUALNI
listopad – kwiecień:
pon. – pt.: godz. 9:00 – 15:00
niedziela godz. 10:00 – 18:00
maj – październik:
pon. – pt.: godz. 9:00 – 15:00
sb. – nd. godz. 10:00 – 18:00

GRUPY ZORGANIZOWANE, WYCIECZKI SZKOLNE
codziennie – po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w biurze KOM

Biuro KOM czynne:
pn. - pt. 8:00 - 16:00

Rodzaj obiektu

  • Restauracje
  • Miejsca piknikowe
  • Atrakcje dla dzieci

Lokalizacja

mapa

Udogodnienia

  • Zwierzaki mile widziane
  • Miejsce piknikowe
  • Parking

Zasady udostępniania obiektu