Muzeum Bombki i Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu

Co mogę zobaczyć?

Na terenie dawnej, milickiej fabryki szklanych ozdób choinkowych mieści się dziś Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z unikatowym Muzeum Bombki i regionalną Kawiarnią Stara Bombkarnia. KOM to obowiązkowy przystanek na Kolorowym Szlaku Karpia. Motyw graficzny na poliestrowej figurze ryby, nawiązujący do kulistych kształtów bombek i przenikających się kolorów, obrazuje historię tego miejsca i nowoczesną funkcję obiektu. To miejsce stworzone, aby czerpać z niego radość, inspirować się kreatywnymi rozwiązaniami, rozwijać wyobraźnię i budować więzi międzypokoleniowe.

Co mogę zrobić?

MUZEUM BOMBKI
W Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym warto zwiedzić Muzeum Bombki i Galerię Druha Bolka – patrona KOM. Dopełnieniem atrakcji jest udział w warsztatach muzealnych – zdobienia Wzornikiem Dolnośląskim.
Milickie Muzeum Bombki jest certyfikowanym produktem regionu ze znakiem "Dolina Baryczy Poleca". To także kulturowe dziedzictwo całego regionu - nie tylko ze względu na historyczną kolekcję wyeksponowanych bombek, ale również dzięki funkcji ambasady Dolnośląskiego Wzornika i promocji Dolnośląskiej Bombki. Milicka fabryka – założona w latach pięćdziesiątych XX wieku – działała nieprzerwanie aż do 2008 roku. Do tego czasu była to największa w Polsce manufaktura szklanych ozdób choinkowych, produkująca około miliona sztuk bombek rocznie. Bombki z Milicza trafiały na najznakomitsze choinki na wszystkich kontynentach świata, m.in. na świąteczne drzewko Jana Pawła II za czasów jego pontyfikatu czy Walta Disneya. Pojedyncze sztuki limitowanych serii można zobaczyć w muzeum. Podkreślenie bogatej wzorniczo kolekcji barwnymi ekspozytorami rozbudza wyobraźnię, sprawiając że magię świąt czuje się tu przez cały rok. W okresie zimowym miejsce to nabiera szczególnej mocy. Spacerując wśród wielobarwnych, podświetlanych ekspozytorów, z których skrzą się niezwykłe, małe dzieła sztuki, doświadcza się tej szczególnej atmosfery wszystkimi zmysłami.

GALERIA DRUHA BOLKA
Jedna z sal muzeum poświęcona jest patronowi tego miejsca – Bolesławowi Zajiczkowi.
Druh Bolek - człowiek, który w życiu nie nudził się nawet 5 minut - przez ponad 50 lat prowadził milicką drużynę harcerską. Był laureatem maratonów pieszych i rowerowych, niestrudzonym społecznikiem, wychowawcą kilku pokoleń Miliczan. Pomimo swojej niepełnosprawności (w wieku 21 lat w wybuchu granatu stracił obie dłonie i oko) żył aktywnie społecznie i sportowo. Historią jego życia, poczynając od działalności w patriotycznym podziemiu harcerskim, po rowerowy rajd dookoła świata, można by wypełnić kilka fascynujących biografii. Jego życie było nieustającą drogą, dlatego wystrój wnętrza galerii Druha Bolka nawiązuje do metafory drogi, którą przemierzył. Poprowadzone na ścianach, podświetlane linie wiodą od eksponatów z wczesnej, powojennej młodości, po kolejne laury i osiągnięcia oraz uznanie przekraczające granice kontynentów. Oszałamiającą ilość pucharów i medali, fotografii z powojennego - surowego i współczesnego - barwnego świata sportu – uzupełnia wyjątkowy sprzęt sportowy Druha Bolek. Zbiór nagród zwieńczają te najważniejsze: tytuł Lodołamacza, oraz Człowieka Bez Barier. W sali można również obejrzeć przybliżający postać Zajiczka materiał wideo.


KAWIARNIA STARA BOMBKARNIA
Przy muzeum, funkcjonuje kawiarnia z deserami i lunchami opartymi na sezonowych produktach lokalnych. Zaaranżowana przestrzeń – w postindustrialnych wnętrzach i na bezpiecznych wyspach relaksu w ogrodzie - hołduje zasadzie życia bez pośpiechu – czerpania przyjemności z drobnych rzeczy i delektowania się kuchnią z natury. Specjalnością Kawiarni jest Tost Milicki na regionalnej chałce z pastą z wędzonego karpia z dodatkiem mozzarelli, podawany z wytrawną konfiturą z czerwonej cebuli, świeżymi warzywami i sosem jogurtowo - musztardowym. Przez cały rok szkolny w kawiarni są organizowane warsztaty i przyjęcia urodzinowe dla dzieci. W sezonie od maja do października Stara Bombkarnia jest dobrym punktem wypadowym w Dolinę Baryczy, ze względu na przypisany temu miejscu punkt informacyjny, bezpieczny parking i bezpośrednią lokalizację przy ścieżce rowerowej trasą dawnej kolejki wąskotorowej. W kawiarnianym sklepiku z pamiątkami można się zaopatrzyć w muzealne bombki i regionalne gadżety.

INFOKOM
W Kawiarni Stara Bombkarnia działa punkt informacyjny infoKOM, w którym można się zaopatrzyć w mapki, przewodniki, książki, materiały informacyjne oraz produkty regionalne producentów i usługodawców certyfikowanych znakiem Dolina Baryczy Poleca. W sprzedaży są również Znaczki Turystyczne: Muzeum Bombki w Miliczu nr 875 i Galeria Druha Bolka nr 876. O szczegóły oferty regionalnej zawsze warto pytać pracowników KOM, którzy chętnie dzielą się informacjami o obszarze i miejscach, które warto odwiedzić w Dolinie Baryczy.

BEZPIECZNE WYSPY RELAKSU
W przestronnym ogrodzie KOM od późnej wiosny do wczesnej jesieni goście KOM mogą spędzać czas na Bezpiecznych Wyspach Relaksu - w klimatycznych strefach odpoczynku. Każda wyspa jest dezynfekowana i bezpiecznie od siebie oddalona, zapewniając komfort spędzenia czasu z bliskimi. Dla klientów są przygotowane osłony słoneczne, leżaki, koce i maty oraz propozycje gier.

Co jest wyjątkowego?

DOLNOŚLĄSKA BOMBKA
Dolnośląska Bombka wykształciła się z początkiem XXI wieku, będąc jedną z pierwszych ozdób docenionych przez mieszkańców Dolnego Śląska, jako folkowy, bożonarodzeniowy symbol dolnośląskiego regionu. Stało się to dzięki wyjątkowości koncepcji jej zdobienia Wzornikiem Dolnośląskim. Dolnośląska Bombka – to wspólna nazwa dla wszystkich bombek dekorowanych Wzornikiem Dolnośląskim staropolską techniką igłową – potwierdzonych znakiem jakości Dolnośląski Wzornik – mozaika tradycji. W muzealnym sklepie firmowym można ją nabyć pojedynczo lub w zestawach.

AMBASADA DOLNOŚLĄSKIEGO WZORNIKA
Muzeum Bombki w Miliczu jest Ambasadą Dolnośląskiego Wzornika – koncepcji zdobienia. Zakłada ona tworzenie luźnych kompozycji graficznych, złożonych z pojedynczych wzorów ludowych, charakterystycznych dla wyodrębnionych grup etnicznych, które osiedliły się na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej. Dolny Śląsk to region, w którym po roku 1945 r. nie zachowała się odrębność kulturowa. Ludność jest zróżnicowana etnograficznie, tworząc swoistą mozaikę tradycji i kultur różnych regionów Polski, kresów wschodnich a obecnie również wielu mniejszości narodowych. Dzięki twórczym przekształceniom Dolnośląski Wzornik pozostaje aktualny dla wielu grup etnicznych zamieszkujących obecnie Dolny Śląsk, dając im poczucie tożsamości i ciągłości w czasie.

KOMPAS W DOLINIE
W Kawiarni Stara Bombkarnia można się zaopatrzyć w mini przewodniki turystyczne - KOMpas w DOLINIE. Jest to seria z opisem jednodniowych tras po Dolinie Baryczy. Wycieczki, opracowane pod kątem atrakcyjności dla rodzin z dziećmi, prowadzą szlakami w najbliższej okolicy Milicza. Do wyboru są trasy piesze i rowerowe. Do każdej trasy można dokupić grę terenową.

Co dla dzieci?

CENTRUM TWÓRCZEJ ZABAWY
Twórcza zabawa w KOM to organizacja czasu wolnego dla najmłodszych i rozrywka dla rodzin z dziećmi. Organizacja urodzin i przyjęć okolicznościowych dla dzieci – to stała oferta sprzedaży. W sezonie warto skorzystać w kreatywnego placu zabaw w kawiarni i gier na Bezpiecznych Wyspach Relaksu – buli oraz zabaw chodnikowych. KOM okolicznościowo organizuje dla dzieci półkolonie, warsztaty, programy edukacyjne i wydarzenia kulturalne, a raz w roku - rodzinny rajd rowerowo-pieszy po Dolinie Baryczy. Dla rodzin aktywnych, chętnych do odkrywania Doliny Baryczy ciekawą propozycją są gry terenowe Kreatywny KOMpas z zadaniami i łamigłówkami opracowanymi do konkretnych tras turystycznych. KREATYWNE KOMpasy rozwijają 8 inteligencji – językową, matematyczno-logiczną, przestrzenno – wizualną, przyrodniczą, muzyczną, ruchową, inter- i intrapersonalną. Zadania sprzyjają nie tylko zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu kreatywności i wyobraźni, ale są przede wszystkim świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu.

Gdzie zdobyć pieczątkę?

Kawiarnia i Muzeum Bombki
KLIENCI INDYWIDUALNI
listopad – kwiecień:
pon. – pt.: godz. 9:00 – 15:00
maj – październik:
pon. – pt.: godz. 9:00 – 15:00
sb. – nd. godz. 11:00 – 18:00

GRUPY ZORGANIZOWANE, WYCIECZKI SZKOLNE
codziennie – po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w biurze KOM

Biuro KOM czynne:
pn. - pt. 8:00 - 16:00

Rodzaj obiektu

  • Restauracje
  • Miejsca piknikowe
  • Atrakcje dla dzieci

Lokalizacja

Udogodnienia

  • Zwierzaki mile widziane
  • Miejsce piknikowe
  • Parking

Zasady udostępniania obiektu

Czynne w dniach/godzinach: KLIENCI INDYWIDUALNI: listopad – kwiecień: pon. – pt.: godz. 9:00 – 15:00; maj – październik: pon. – pt.: godz. 9:00 – 15:00 sb. – nd. godz. 11:00 – 18:00 . GRUPY ZORGANIZOWANE, WYCIECZKI SZKOLNE: codziennie – po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w biurze

Oferty Doliny Baryczy